Adolf Loos byl jedním z největších průkopníků své doby. Nezaujatý koncepty a nápady architektury a designu, které převládaly na počátku dvacátého století, se vydal na nekompromisní cestu k funkcionalistické formě architektury a designu.
Nevěřil v ornament ani design a architekturu podléhající uměleckým konvencím, což bylo také velmi evidentní v jeho práci – a to nejen architektonické a designérské, ale také autorské. Po návratu do Vídně po tříletém pobytu v Americe se stal jedním z nejradikálnějších zastánců nové školy myšlení, která zcela odmítla všechny dekorativní a nefunkční prvky.Byl velmi pedantský ve výběru materiálů a návrhů pro interiéry, stejně tak jako exteriéry. Nicméně střídmost v architektuře a designu v žádném případě neznamenala, že by narušil příjemnou atmosféru v jednotlivých místnostech, které navrhoval. Ve skutečnosti dával stejný důraz na modernost a komfort.
Loos později vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelná redukce a zjednodušení exteriéru a interiéru. V roce 1907 navrhl domov pro podnikatelský pár Marthu a Wilhelma Hirsche. Až v 80.letech se podařilo zjistit, že to nebyla jediná zakázka, kterou pro manžele Hirschovy zrealizoval. V průběhu 20.let, tedy tedy téměř ve stejnou dobu, kdy navrhoval Müllerovu vilu v Praze, pracoval také na studentském bytě jejich syna Richarda. Tento byt se nacházel ve stejné budově jako známý apartmán Marthy a Willyho Hirsche, jen o patro výš.
Dochované vybavení bytu Richarda Hirsche bylo před několika lety přestěhováno do Prahy, do podobně koncipovaného bytu u starého židovského hřbitova. Veškerý nábytek a součásti zařízení byly odborně a pečlivě zrestaurovány. Velký důraz se kladl na zachování původních technik, jak při ošetření povrchových ploch, tak i při použití původních materiálů tam, kde to bylo nevyhnutelně nutné. Dnes je toto interiérové zařízení součástí pražské umělecké galerie a aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery. V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses.
Před zrestaurováním
Profesor Burkhardt Rukschcio, nejvýznamnější světový znalec díla architekta Adolfa Loose a autor soupisu jeho díla, prováděl odborný dohled po celou dobu restaurátorských prací a montáže apartmánu.
Město Plzeň nechalo zrekonstruovat ložnici v bytě pro Richarda Hirsche v Plachého ulici, kterou navrhl architekt Adolf Loos. Ta byla součástí našeho apartmánu, který se dnes po zrestaurování nachází na pražském Josefově. Více informací k plzeňské rekonstrukci najdete zde.
Certifikace
V případě zájmu o privátní prohlídku apartmánu Richarda Hirsche kontaktujte loos@aloos.cz
Instalace makety původního vybavení apartmánu v Plzni
V původním apartmánu Richarda Hirsche v Plachého ulici v Plzni byla v roce 2015 krátkodobě instalována lepenková maketa původního vybavení bytu, jehož část je dnes po rekonstrukci instalována na pražském Josefově v prostorách Adolf Loos Apartment and Gallery. Autory projektu jsou studenti programu Internationalen Masters für Interieur Architecture Design (IMIAD) Vysoké školy technické ve Stuttgartu pod vedením profesora Wolfganga Grillitsche. Více o maketě v Plzni ZDE.