Apartmán Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem (1927)

Adolf Loos byl jedním z největších průkopníků své doby. Nezaujatý koncepty a nápady architektury a designu, které převládaly na počátku dvacátého století, se vydal na nekompromisní cestu k funkcionalistické formě architektury a designu.

Nevěřil v ornament ani design a architekturu podléhající uměleckým konvencím, což bylo také velmi evidentní v jeho práci – a to nejen architektonické a designérské, ale také autorské. Po návratu do Vídně po tříletém pobytu v Americe se stal jedním z nejradikálnějších zastánců nové školy myšlení, která zcela odmítla všechny dekorativní a nefunkční prvky.Byl velmi pedantský ve výběru materiálů a návrhů pro interiéry, stejně tak jako exteriéry. Nicméně střídmost v architektuře a designu v žádném případě neznamenala, že by narušil příjemnou atmosféru v jednotlivých místnostech, které navrhoval. Ve skutečnosti dával stejný důraz na modernost a komfort.

Loos později vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelná redukce a zjednodušení exteriéru a interiéru. V roce 1907 navrhl domov pro podnikatelský pár Marthu a Wilhelma Hirsche. Až v 80.letech se podařilo zjistit, že to nebyla jediná zakázka, kterou pro manžele Hirschovy zrealizoval. V průběhu 20.let, tedy tedy téměř ve stejnou dobu, kdy navrhoval Müllerovu vilu v Praze, pracoval také na studentském bytě jejich syna Richarda. Tento byt se nacházel ve stejné budově jako známý apartmán Marthy a Willyho Hirsche, jen o patro výš.

Dochované vybavení bytu Richarda Hirsche bylo před několika lety přestěhováno do Prahy, do podobně koncipovaného bytu u starého židovského hřbitova. Veškerý nábytek a součásti zařízení byly odborně a pečlivě zrestaurovány. Velký důraz se kladl na zachování původních technik, jak při ošetření povrchových ploch, tak i při použití původních materiálů tam, kde to bylo nevyhnutelně nutné. Dnes je toto interiérové zařízení součástí pražské umělecké galerie a aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery. V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses.

Solitérní nábytek, který je součástí apartmánu Richarda Hirsche byl s velkým úspěchem několikrát vystaven na prestižních výstavách v tuzemsku a v zahraničí, například na výstavě Adolf Loos v RIBA (Royal Institute of British Architects) v Londýně, na výstavě Au temps de Klimt, la Sécession á Vienna v Pinacothéque de Paris a dalších.

 

Před zrestaurováním

Profesor Burkhardt Rukschcio, nejvýznamnější světový znalec díla architekta Adolfa Loose a autor soupisu jeho díla, prováděl odborný dohled po celou dobu restaurátorských prací a montáže apartmánu.

Stav součástí původního Loosova apartmánu před zrestaurováním.
Apartmán dnes
Objednavatelé apartmánu
Portrét Marthy Hirsch (matky Richarda Hirsche) od Kalmana Kemeny, soukromá sbírka
Martha Hirsch na portrétu od Oskara Kokoschky z roku 1909, Neue Galerie New York
Adolf Loos na portrétu od Oskara Kokoschky z roku 1909, Národní galerie Berlín
Wilhelm Hirsch (otec Richarda Hirsche) na portrétu od Oskara Kokoschky z roku 1909, Národní galerie, Berlín
Pravděpodobně portrét Marthy Hirsch od Oskara Kokoschky z roku 1916, Národní galerie Berlín
Původní majitelé apartmánu, Richard Hirsch s manželkou Marieluis.
Otevření apartmánu (2009)
Prezident České republiky Václav Klaus
Generální ředitelka rakouské Národní galerie Belvedere, Agnes Husslein-Arco
Návštěvy
Vnuk malíře Alfonse Muchy, John Mucha
Český výtvarník Krištof Kintera
Představitel českého informelu Antonín Málek
Iconic Houses
V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses.
RIBA (Royal Institute of British Architecture)

V rámci Adolf Loos Season byl Loosův apartmán Richarda Hirsche v roce 2011 vystavován v Royal Institute of British Architecture v Londýně. Výstava byla uskutečněna ve spolupráci s Muzeem hl.m. Prahy.

Pohled do expozice v RIBA.

Pozvánka na výstavu Adolfa Loose v RIBA
Plzeňská rekonstrukce

Město Plzeň nechalo zrekonstruovat ložnici v bytě pro Richarda Hirsche v Plachého ulici, kterou navrhl architekt Adolf Loos. Ta byla součástí našeho apartmánu, který se dnes po zrestaurování nachází na pražském Josefově. Více informací k plzeňské rekonstrukci najdete zde.

Certifikace

Apartmán pro Richarda Hirsche byl vystavován v Royal Institute of British Architects v Londýně.
Spolupráce s Českým Centrem Londýn v rámci výstavy Adolfa Loose v Royal Institute of British Architects.
Potvrzení pravosti apartmánu pro Richarda Hirsche od Burkhardta Rukaschcio, největšího světového znalce díla Adolfa Loose.

Ředitel Adolf Loos Apartment and Gallery, Ing. Vladimír Lekeš, je jako jediný český znalec umění zapsán v prestižním a světově uznávaném Guide international des experts et spécialistes, vydávaném ve Francii.

In 2014 the apartment joined the prestigeous international network of architectural designs Iconic Houses.

V případě zájmu o privátní prohlídku apartmánu Richarda Hirsche kontaktujte loos@aloos.cz

Instalace makety původního vybavení apartmánu v Plzni

V původním apartmánu Richarda Hirsche v Plachého ulici v Plzni byla v roce 2015 krátkodobě instalována lepenková maketa původního vybavení bytu, jehož část je dnes po rekonstrukci instalována na pražském Josefově v prostorách Adolf Loos Apartment and Gallery. Autory projektu jsou studenti programu Internationalen Masters für Interieur Architecture Design (IMIAD) Vysoké školy technické ve Stuttgartu pod vedením profesora Wolfganga Grillitsche. Více o maketě v Plzni ZDE.

Napsali o nás