61

Martin
Benka
(1888 Kostoliště–1971 Malacky)
(1888–1971)
Při žních
Harvest Time
250 000 Kč
9 260 EUR
500 000 Kč

olej, plátno, lepenka
50 x 32,5 cm
signováno vlevo dole: M. Benka

Přiložena expertiza Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy, který mimo jiné uvádí:
„Posuzovaný obraz má všechny příznačné vlastnosti Benkova plně vyzrálého umění
a přes nevelký formát je velmi výrazný hlavně díky syté zářivé barevnosti, vzbuzující
v divákovi pocit letního žňového horka. Přes autorovu osobní stylizaci vnější reality
působí bezprostředně, jako kdyby vznikl za jeho přímého styku s motivem“.

Oil on canvas laid down on board
Dimensions: 50 x 32.5 cm
Signed lower right “M.Benka”

Expertise by Professor Jaromir Zemina attached.
Consulted with Jiri Machalicky, PhD.

Martin Benka was a Slovak painter and illustrator. He is regarded as the founder of Modernist 20th century Slovak painting. He was given the title National Artist.