63

Endre
Nemes
(1909 Pécsvárad–1985 Stockholm)
(1909–1985)
Eiffelova věž
Eiffel Tower
450 000 Kč
16 670 EUR
450 000 Kč

druhá polovina 30. let 20. století
olej na plátně
61,5 x 47,5 cm
signováno a popsáno na rubu: Endre Nemes (Prag)*
Posouzeno PhDr. Jiřím Machalickým.
Přiložena expertiza Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy.

Endre Nemes patří k nejvýznamnějším slovenským malířům a grafikům. Učil se na Akademii výtvarných umění v Praze v ate-liéru prof. Willyho Nowaka (1930–1934). Od roku 1936 byl členem Umělecké besedy.
Spřátelil se s mnoha významnými umělci– například se spisovatelem a malířem Peterem Weissem či Jakubem Bauernfreundem. V třicátých letech minulého století se stal nedílnou součástí pražského uměleckého života. V roce 1939 odjel přes Finsko do Norska a posléze do Švédska, kde zakotvil natrvalo. Pro malíře modernistu nebylo Švédsko nejvhodnějším prostředím. Endre Nemes, který, jak píše v záhlaví švédské recenze jeho pamětí, odmítal vystupovat skromně, měl velmi nesnadnou cestu k úspěchu. V padesátých letech se však konečně prosadil, byl jmenován ředitelem Valandské umělecké školy v Göteborgu, kde během osmiletého působení vytvořil první švédskou školu moderního umění evropského významu. V šedesátých letech byl již uznávanou postavou švédského umění. Jeho obrazy zdobily švédský parlament, haly bank, nemocnic a dokonce göteborské sídlo automobilky Volvo. Ještě za jeho života bylo v Maďarsku, zemi kde se narodil, zřízeno muzeum Endre Nemese (malíř mu věnoval 250 svých obrazů). Muzeum leží v Pécsi, ve stejné ulici jako muzeum jiného velkého umělce Victora Vasarelyho. Koncem šedesátých let uspořádal Endre Nemes spolu se švédským sochařem Erikem Gratem velkou výstavu v Praze.
Endre Nemes je svýmí obrazy zastoupen ve sbírkách např. Moderna Museet Stockholm, Prins Eugens Samling Waldemarsude Stockholm, Goteborgs Konstmuseum, Philadephia Art Museum, Brooklyn Museum, Liverpoll University, Atenum Helsinki, Národní galerie v Praze, Slovenská národní galerie Bratislava,Východoslovenské muzeum Košice, GVU Ostrava, GVU Zlín, Malmo Museum, Norrkopings Museum, Orebro Museum, Vasters Konsthall, Boras Museum, Arkiv for Dekorativ Konst Lund, Sonja-Henie-Niels Onstad Fondations Oslo, Lansmuseet Jonkoping atd.

1935
Oil on canvas
Dimensions: 61.5 x 47.5 cm
Verso signed and inscribed “Endre Nemes (Prag)”

Consulted with Jiri Machalicky, PhD.
Expertise of Professor Jaromir Zemina, expert on the artist, attached.

Endre Nemes was a Slovak-Czech-Swedish Surrealist artist who had a background in Lyrical Abstraction. While his early exhibitions included tailors` dummies and écorchés, he was notable in Sweden for his use of enamels in public art. Endre visited Paris in 1933, and he had an exhibition in Prague, 1936. The artists in Der Blaue Reiter, obviously supplied him with impulses; in the same way he gained impressions through the symbolism and expressionism in Edvard Munch’s paintings. Endre carried with him a wealth of impressions, and for him it became important, in a personal way, to combine the expressive multitude of colors, with the abstract discipline of form.