43

Vojtěch
Bartoněk
(1859 Praha–1908 Praha)
(1859–1908)
Hošík z lidu, prodávající vstupenky do výstavy
Country Boy Selling Tickets for an Exhibition
25 000 Kč
930 EUR
26 000 Kč

1889
kombinovaná technika, kvaš na papíře
výřez pasparty: 30 x 21 cm
signováno a datováno vpravo dole: V. Bartoněk Paříž 20/9/89

Publikováno: Světozor Pařížské typy, str. 549

Posouzeno znalkyní díla autora Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. a Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou.

Vojtěch Bartoněk studoval u Fr. Čermáka, Lhoty, Sequense a Pirnera. Ve studiích pokračoval v Paříži. Maloval nejprve historické obrazy, posléze obrátil svůj zřetel k žánrům. Maloval nejraději výjevy z pražských ulic, nádvoří a trhů.

1889
Mixed media, gouache on paper
Cut from mat: 30 x 21 cm
Signed and dated lower right “V. Bartoněk Paříž 20/9/89”

Published by Světozor “Pařížské typy”, p. 549

Consulted with Professor Jaromir Zemina, Associate Professor Maria Mzykova, and Jiri Machalicky, PhD.

Vojtech Bartonek was a student of Frantisek Cermak, Lhota Sequense and Pirner. Prague’s streets, squares and markets were favourite subjects in this artist’s oeuvre.