1

Vratislav
Nechleba
(1885 Praha–1965 Praha)
(1885–1965)
Děvče s knihou
Girl with a Book
70 000 Kč
2 590 EUR
120 000 Kč

1916
olej na plátně
91 x 70 cm
signováno a datováno na knize: V. Nechleba 1916
Provenience: sbírka stavitele Aloise Trojana

Posouzeno Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. a Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou.

Vrcholné dílo slavného malíře podobizen.

Publikováno v Tomanově slovníku.

V. Nechleba studoval na pražské Akademii (1902–1907) u Pirnera.
Byl členem SVU Mánes a České akademie věd a umění. 1937 obdržel
v Paříži na světové výstavě zlatou medaili. Byl nositelem Národní (1940) a Mánesovy ceny a titulu zasloužilý umělec.
Upozornil na sebe již v časném mládí brilatní schopností technicky precizního malířského přednesu, poučeného vydatně na staromistrovské malbě, zvláště z okruhu Rembrandtova. Nadán i nemalým psychologizačním postřehem a nevšední řemeslnou zručností v iluzívně optické traktaci modelu, dovedl se vždy pohotově vcítit do osobní mentality portrétovaného a podtrhnout ty rysy, které sám zobrazovaný objekt pokládal u sebe za společensky nejpůsobivější.

1916
Oil on canvas
Dimensions: 91 x 70 cm
Signed and dated on the book “V. Nechleba 1916”

Provenance: collection Alois Trojan
Consulted with Professor Jaromir Zemina and Associate Professor Maria Mzykova.