28

Josef Matěj
Nawratil
(1789 Slaný–1865 Praha)
(1789–1865)
Alpský motiv
Alps

olej na plátně
28,5 x 38 cm
signováno vpravo dole: Jos. Nawratil

Provenience: ze sbírky Vladimíra Čáslavského (1890–1953), majitele továrny na zpracování usní a kůži „Čáslavský a synové“ v Týništi nad Orlicí.

Posouzeno Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a uznávanou znalkyní Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc.

Josef Navrátil byl vedle K. Purkyně největším koloristou v českém malířství 19. století. Ve svém díle prošel vývojem od empírové veduty a romantické malby přes dekoraci druhého rokoka až k modernímu pojetí barvy. Ve svých romantických alpských krajinách vyjádřil příznačné biedermeierovské cítění.
1819–23 studoval na pražské akademii u J. Berglera.
1838–43 prováděl nástěnné malby v liběchovském zámku Antonína Veitha, asi roku 1840 pro Václava Veitha v zámku Klenová a pro Martina Wagnera ve Velkých Jirnech. Hodně cestoval: 1843 do Německa a Švýcarska, 1851 a 1852 do Německa, Belgie a Švýcarska, 1858 do Rakouska, Švýcarska, Belgie a Francie. V roce 1847–48 provedl výzdobu kapitulní síně v pražském klášteře křížovníků. Roku 1850 se stal předsedou Jednoty výtvarných umělců. V letech 1852–54 maluje v zámku Ploskovice a roku 1857 v knihovně a altánu v Jirnech.

Oil on Canvas
Dimensions: 28.5 x 38 cm
Signed lower right “Jos. Nawratil”

Provenance: Collection Vladimir Caslavsky

Consulted with Professor Jaromir Zemina and Associate Professor Maria Mzykova, expert on the artist.

Nawratil was a superb landscape painter, but most of his work focussed on still lifes and figurative paintings and sketches. In his paintings there is a mixing of various styles of sketches, which gets to the point of impressionism. His small landscape paintings, still lifes, and paintings from everyday life are outstanding for their picturesque and free plasticity of form and rich coloration. Nawrátil became the founder of the school of realism in 19th-century Czech art.