Alpský motiv

Položka 28 Alpský motiv

(1789 Slaný–1865 Praha)

olej na plátně
28,5 x 38 cm
signováno vpravo dole: Jos. Nawratil

Provenience: ze sbírky Vladimíra Čáslavského (1890–1953), majitele továrny na zpracování usní a kůži „Čáslavský a synové“ v Týništi nad Orlicí.

Posouzeno Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a uznávanou znalkyní Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc.

Josef Navrátil byl vedle K. Purkyně největším koloristou v českém malířství 19. století. Ve svém díle prošel vývojem od empírové veduty a romantické malby přes dekoraci druhého rokoka až k modernímu pojetí barvy. Ve svých romantických alpských krajinách vyjádřil příznačné biedermeierovské cítění.
1819–23 studoval na pražské akademii u J. Berglera.
1838–43 prováděl nástěnné malby v liběchovském zámku Antonína Veitha, asi roku 1840 pro Václava Veitha v zámku Klenová a pro Martina Wagnera ve Velkých Jirnech. Hodně cestoval: 1843 do Německa a Švýcarska, 1851 a 1852 do Německa, Belgie a Švýcarska, 1858 do Rakouska, Švýcarska, Belgie a Francie. V roce 1847–48 provedl výzdobu kapitulní síně v pražském klášteře křížovníků. Roku 1850 se stal předsedou Jednoty výtvarných umělců. V letech 1852–54 maluje v zámku Ploskovice a roku 1857 v knihovně a altánu v Jirnech.