Apartmán navržený Adolfem Loosem

Aukční síň a galerie Adolf Loos Apartment and Gallery zachránila a nadále provozuje v Praze unikátní architektonický skvost, tzv. Hirschův apartmán, navržený roku 1927 zakladatelem světové moderní architektury Adolfem Loosem. Jméno Adolfa Loose proto hrdě nese ve svém názvu společnosti. 

Apartmán patří svým významem i vystaveným originálním solitérním nábytkem architekta Adolfa Loose, z let 1901-1931, k vůbec nejvýznamnějším na světě. V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses.

návštěva apartmánu zde
kniha o apartmánu zde

Apartmán dnes

Adolf Loos (1870-1933)

Adolf Loos byl jedním z největších průkopníků své doby. Nezaujatý koncepty architektury a designu, které převládaly na počátku dvacátého století, vydal se na nekompromisní cestu k funkcionalistické formě architektury a designu.

Nevěřil v ornament ani design a architekturu podléhající uměleckým konvencím, což bylo také velmi evidentní v jeho práci – a to nejen architektonické a designérské, ale také autorské. Po návratu do Vídně po tříletém pobytu v Americe se stal jedním z nejradikálnějších zastánců nové školy myšlení, která zcela odmítla všechny dekorativní a nefunkční prvky. Byl velmi pedantský ve výběru materiálů a návrhů pro interiéry, stejně tak jako exteriéry. Nicméně střídmost v architektuře a designu v žádném případě neznamenala, že by narušil příjemnou atmosféru v jednotlivých místnostech, které navrhoval. Ve skutečnosti dával stejný důraz na modernost a komfort.

Adolf Loos, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Adolf Loos, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Oskar Kokoschka - portrét Adolfa Loose,1909, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Adolf Loos, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery
Adolf Loos, zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Historie apartmánu

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelná redukce a zjednodušení exteriéru a interiéru. V roce 1907 navrhl domov pro podnikatelský pár Marthu a Wilhelma Hirsche. Až v 80. letech se podařilo zjistit, že to nebyla jediná zakázka, kterou pro manžele Hirschovy zrealizoval. V průběhu 20. let, tedy téměř ve stejnou dobu, kdy navrhoval Müllerovu vilu v Praze, pracoval také na studentském bytě jejich syna Richarda. Tento byt se nacházel ve stejné budově jako známý apartmán Marthy a Willyho Hirsche, jen o patro výš.

V roce 1988 tento zapomenutý architektonický poklad objevil Vladimír Lekeš, ředitel tehdy ještě neexistující společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery. Apartmán zachránil před zničením, na vlastní náklady zrestauroval a vdechl mu tak nový život na pražské adrese v podobně koncipovaném bytě u starého židovského hřbitova. Apartmán byl poté vhodně doplněn mnoha vzácnými originály pocházejícími většinou z Loosových vídeňských realizací.

Objednavatelé apartmánu
Portrét Marthy Hirsch (matky Richarda Hirsche) od Kalmana Kemeny, soukromá sbírka
Martha Hirsch na portrétu od Oskara Kokoschky z roku 1909, Neue Galerie New York
Adolf Loos na portrétu od Oskara Kokoschky z roku 1909, Národní galerie Berlín
Wilhelm Hirsch (otec Richarda Hirsche) na portrétu od Oskara Kokoschky z roku 1909, Národní galerie, Berlín
Pravděpodobně portrét Marthy Hirsch od Oskara Kokoschky z roku 1916, Národní galerie Berlín
Původní majitelé apartmánu, Richard Hirsch s manželkou Marieluis.

Restaurování apartmánu

Veškerý nábytek a součásti zařízení byly odborně a pečlivě zrestaurovány. Velký důraz se kladl na zachování původních technik, jak při ošetření povrchových ploch, tak i při použití původních materiálů tam, kde to bylo nevyhnutelně nutné. Profesor Burkhardt Rukschcio, nejvýznamnější světový znalec díla architekta Adolfa Loose a autor soupisu jeho díla, prováděl odborný dohled po celou dobu restaurátorských prací a montáže apartmánu.

Stav součástí původního Loosova apartmánu před zrestaurováním

Vybavení apartmánu

V apartmánu jsou k vidění dvě Loosova nejznámější polstrovaná křesla tzv. Knieschwimmer. Starší z nich, z období  kolem roku 1905, vyrobila rakouská firma F. O. Schmidt. Kratší verze křesla, z roku 1931, pochází z produkce UP závodů (původně v apartmánu ředitele továrny Tatra Ing. Veverky). Adolf Loos použil podobná křesla také při realizaci interiérů Müllerovy vily v pražských Střešovicích. Jedna z verzí křesel zdobila i butik Knize na Champs-Élysées v Paříži.

Skládací stůl s mosaznou deskou, který je nyní také součástí apartmánu, stál původně v pánském pokoji vídeňského apartmánu podnikatele Georga Roye (Loosův návrh z let 1901-1904).

Na chodbě u vstupu do apartmánu se nachází ojedinělá rozměrná skříň z obchodu s pánskou módou Leschka &Co (původně Spiegelgasse 13, Vídeň). Skříň byla vyrobena v roce 1923 a je vrcholným Loosovým návrhem.

Z Vídně pochází také další unikátní nábytek Adolfa Loose, ať už jde o kancelářské křeslo s područkami či hodiny (původně ve Ville Strasser, Gersthofen), několik významných světel nebo také jeho kuřácká souprava. K vidění jsou zde i další originální návrhy Adolfa Loose.

V Londýně byl zakoupen kulatý mahagonový stůl s mramorovou deskou tzv. Elefantenrüsseltisch (1912, výrobce Firma F. O. Schmidt, stejný mramor Loos použil v American Baru ve Vídni) a čtyři vzácné židle z majetku Dr. Valentina Rosenfelda, Loosova advokáta židovského původu. Na vystavovaných židlích a okolo stolu sedával v minulosti dokonce i Sigmund Freud, který byl s rodinou Dr. Rosenfelda spřízněn, dále například Egon Schiele či Oskar Kokoschka. Stůl a židle byly zakoupeny přímo od syna Dr. Rosenfelda a původně se nacházely v hudebním pokoji v apartmánu jeho otce ve Vídni (Wattmanngasse 11, Vídeň).

V Praze byl zakoupen soubor sklenic z křišťálového skla s broušeným dnem a dvěma karafami, které vyrobila rakouská firma J.& L. Lobmeyr kolem roku 1931. První návrh této série byl vytvořen Loosem pro jeho studenta, olomouckého architekta Paula Engelmanna.

Úspěchy apartmánu

Solitérní nábytek, který je nyní součástí apartmánu Richarda Hirsche byl s velkým úspěchem několikráte vystaven na prestižních výstavách v tuzemsku a v zahraničí, například na výstavě Adolf Loos v RIBA (Royal Institute of British Architects) v Londýně (2011) či na výstavě Au temps de Klimt, La Sécession à Vienne v Pinacothéque de Paris ve Francii (2015).

V roce 2012 vyšla na počest otevření apartmánu z pera profesora Burkhardta Rukschcia kniha nazvaná Adolf Loos: Apartment for Richard Hirsch. Trojjazyčná kniha zasazuje návrh a realizaci apartmánu do kontextu Loosova díla. Část publikace tvoří obrazová dokumentace.

V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses.

V roce 2019 vyšla nová kniha o architektuře a designu s názvem 150 domů, které musíte vidět než zemřete“ od uznávaného belgického autora Thijse Demeulemeestera a autorky Jacinthe Gigou. Apartmán se tak zařadil mezi 150 nejkrásnějších architektonických ikon, a to díky svému pokrokovému a sofistikovanému designu. Autoři v knize uvedli nejznámější soukromé domy a apartmány z různých koutů světa, které byly konstruovány věhlasnými architekty 20. století a jsou jedinečné na základě své konstrukce či estetiky. Jedná se o velmi kvalitní příručku pro obdivovatele architektury a designu. Jsme velice potěšeni, že apartmán společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery patří mezi skvosty této prestižní světové sítě.

V roce 2020 vznikl videodokument natočený v apartmánu Richarda Hirsche k 150. výročí narození slavného architekta Adolf Loose naleznete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=W5HlALSlIVw&feature=share&fbclid=IwAR1XqPm9ScrB6X2LEp--ETx20NLd2NLACjZqZcYkrMjvsJ1glf9GzerOEI4

V roce 2023 byl apartmán součástí květnové mezinárodní konference Iconic Houses. Událost  byla mimořádnou příležitostí pro odborníky, architekty a milovníky architektury zúčastnit se přednášek renomovaných odborníků z celého světa. Součástí akce byly i návštěvy jednotlivých slavných lokalit včetně apartmánu  Richarda Hirsche.

Návštěvy
Prezident České republiky Václav Klaus
Prezident České republiky Václav Klaus
Generální ředitelka rakouské Národní galerie Belvedere, Agnes Husslein-Arco
Vnuk malíře Alfonse Muchy, John Mucha
Český výtvarník Krištof Kintera
Představitel českého informelu Antonín Málek

RIBA (Royal Institute of British Architecture)

V rámci Adolf Loos Season byl Loosův apartmán Richarda Hirsche v roce 2011 vystavován v Royal Institute of British Architecture v Londýně. Výstava byla uskutečněna ve spolupráci s Muzeem hl.m. Prahy.

Pohled do expozice v RIBA.

 

Iconic Houses
Napsali o nás