Výstavní síň v Mánesu

Na začátku roku 2015 jsme otevřeli výstavní prostor Adolf Loos Apartment and Gallery v budově Mánesa na Masarykově nábřeží. Zahajovací výstava představila ikonická díla Toyen a Jindřicha Štyrského významné sbírky rodiny Galateau z Paříže, mezi nimiž nechyběla slavná Toyenina Magnetická žena nebo Štyrského Člověk sépie. Symbolicky tak bylo připomenuto výročí první surrealistické výstavy, která se v Mánesu konala počátkem roku 1935.
I nadále tu Adolf Loos Apartment and Gallery pořádá výstavy významných českých i zahraničních umělců, a to s pravidelností několikrát do roka.

Historie budovy
Budova Spolku výtvarných umělců Mánes vznikla v letech 1928 – 1930 v místě bývalých Šítkovských mlýnů, které byly za tím účelem zbourány, a v těsné blízkosti renesanční Šítkovské vodárenské věže, jež se tak stala známou dominantou této funkcionalistické budovy. Spolek sestavil stavební komisi, které předsedal architekt Josef Gočár a členy byli mimo jiné například sochaři Otto Gutfreund a Bohumil Kafka nebo malíř Emil Filla. Vypracováním projektu budovy byl pověřen architekt Otakar Novotný, který navrhl jedinečný most propojující Masarykovo nábřeží se Slovanským ostrovem, na který postavil funkcionalisticky jednoduchý a prostornými okny prosvětlený kvádr s výstavní síní, restaurací vyzdobenou Emilem Fillou a dalšími prostory. Díky Novotného unikátní konstrukci tak pod celou budovou protéká pravé rameno řeky Vltavy.

Naše výstavní síň
Výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery se v Mánesu otevřela po jeho rekonstrukci ukončené v roce 2015 a nachází se na jižním ochozu budovy v prostoru s výhledem na Tančící dům architektů Franka Gehryho a Vlada Miluniće a Jiráskův most Vlastislava Hofmana.

 

Otevírací doba:
PO - NE         po domluvě
 
E-mail: loos@aloos.cz

Výstava surrealistických obrazů Toyen a Štyrského ze sbírky Geraldine Galateau

Unikátní výstava ze soukromých sbírek obrazů Františka Kupky u příležitosti vydání prvního Soupisu olejomaleb Františka Kupky vypracovaného ve spolupráci Adolf Loos Apartment and Gallery, Národní galerie v Praze a rakouské Národní galerie Belvedere Vídeň a zároveň u příležitosti sedmdesátého výročí první retrospektivní Kupkovy výstavy v Mánesu v r.1946.

Pohled na naši výstavní síň v Mánesu