VÝSTAVA IKONICKÝCH OBRAZŮ KUPKA – MUCHA v EXPO 58 ART, 26. února - 20. března 2022

Tisková zpráva

VÝSTAVA IKONICKÝCH OBRAZŮ KUPKA – MUCHA v EXPO 58 ART

Pořádá Adolf Loos Apartment and Gallery ve svojí výstavní síni Expo 58 ART

26. února – 20. března 2022

kurátor: Vladimír Lekeš

 

Jako volné připomenutí jediné společné výstavy Františka Kupky a Alfonse Muchy, která se konala v roce 1936 v Paříži, pod názvem F. Kupka, A. Mucha, v „Musée des Écoles Étrangéres Contemporaines“ v Jeu de Paume v Tuilerijských zahradách, pořádá renomovaná česká galerie a aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery výstavu Kupka – Mucha ve výstavní síni Expo 58 ART v Letenských sadech v Praze.

Galerie touto jedinečnou výstavou oficiálně zahajuje výstavní činnost ve své nové výstavní síni Expo 58 ART. Budova Expo 58 je považována za jednu z nejkrásnějších staveb světové architektury druhé poloviny 20. století, která se stala symbolem mezinárodního úspěchu československého umění a architektury. Objekt zapsaný na Listinu světového kulturního dědictví UNESCO, který obdržel na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu hlavní cenu (Zlatou hvězdu - Grand Prix) a dalších třináct ocenění, tak bude znovu otevřen veřejnosti.

Unikátní výstava představí více než osmdesát děl českých malířů světového významu, Františka Kupky a Alfonse Muchy, kteří byli jedněmi z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění první poloviny 20. století. Většina obrazů je zapůjčena ze soukromých sbírek z tuzemska a zahraničí, některá díla budou mít možnost návštěvníci vidět vůbec poprvé. Několik vystavených obrazů pochází z nejslavnější předválečné sbírky Františka Kupky, kterou vlastnil továrník, mecenáš umění a Kupkův nejbližší přítel a podporovatel, Jindřich Waldes. Představena budou i díla pocházející z proslulé sbírky významného pařížského galeristy Louise Carrého, který jako jediný Františka Kupku zastupoval (od roku 1951 do roku 1957). Dále budou vystavena díla původně ze sbírek manželky malíře paní Eugenie Kupkové, blízkého přítele A. P. Galiena, Jiřího Koláře a dalších významných sběratelů. Vystaveny budou vůbec poprvé společně jediné dvě sochy vytvořené Františkem Kupkou - bronzové busty jeho manželky Eugenie.

Hodnota vystavených děl přesáhne částku dvě a půl miliardy korun a jedná se tak o nejdražší výstavu v České republice, kterou pořádá soukromá galerie. Výstavu budou proto doprovázet přísná bezpečnostní opatření. Jedná se o neopakovatelnou možnost spatřit unikátní díla světového významu obou mistrů.


Výstava se koná denně (10:00 – 18:00) včetně víkendů a svátků ve výstavní síni Expo 58 ART (Letenské sady 1500/80, Praha 7) od 26. února do 20. března 2022.

 

KUPKA – MUCHA v EXPO 58 ART