Adolf Loos Apartment and Gallery

Adolf Loos Apartment and Gallery, založená roku 2009, je prodejní galerie a aukční síň specializovaná na prodej kvalitních obrazů, plastik a designu významných českých a zahraničních mistrů. Jako jediná aukční síň a galerie v České republice poskytuje na prodaná umělecká díla doživotní záruku pravosti. Od svého vzniku se společnost zároveň zabývá vydavatelskou, publikační a výstavní činností. Adolf Loos Apartment and Gallery úzce spolupracuje s Národní galerií v Praze, Moravskou galerií v Brně, GVU Ostrava a rakouskou Národní galerií ve Vídni. V roce 2010 např. zprostředkovávala zápůjčku slavného díla Oskara Kokoschky “Pohled na Moravskou Ostravu II.” do Ostravy, a v roce 2011 zapůjčku abstraktního obrazu Františka Kupky z roku 1913 Čáry, plochy, hloubka II. do rakouské Národní galerie Belvedere. V roce 2011 byla podepsána smlouva s Národní galerií v Praze na vydání soupisu díla olejomaleb Františka Kupky.

V červnu roku 2017 ve městě Opočno, které je rodištěm významného malíře Františka Kupky, proběhlo slavnostní odhalení pomníku tohoto malíře. Bustu pro opočenský pomník daroval Vladimír Lekeš, majitel společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, a George Waldes (nejstarší syn slavného sběratele, mecenáše umění a továrníka Jindřicha Waldese. Jindřich Waldes byl také nejbližší přítel a jediný podporovatel Františka Kupky).  V září 2017 proběhlo následné slavnostní odhalení identického pomníku ve francouzském městě Puteaux, který jej bude symbolicky spojovat s městem Opočno. Městečko Puteaux, které leží na levém břehu Seiny v blízkosti Paříže, a kde František Kupka strávil většinu svého života a kde také zemřel, podepsalo s Opočnem smlouvu o partnerství již v roce 2010. 

Od roku 2009 Adolf Loos Apartment and Gallery jako první aukční síň v České republice pořádá nejvýznamnější aukci uměleckých děl, tzv. Evening Sale Prague. Tato exkluzivní aukce je vždy aukční událostí roku českého uměleckého trhu a byly zde dosaženy prakticky všechny české aukční rekordy obrazů, s ojedinělou úspěšností prodaných položek ve výši 95%. Stejně tak na této aukci „padlo“ i několik světových aukčních rekordů. Díky přímým osobním kontaktům jednatele společnosti na tuzemské a zahraniční restituenty, sběratele, privátní a státní instituce, fondy a muzea dosahuje firma těchto vynikajících výsledků. Jednatel společnosti Ing. Vladimír Lekeš je jako jediný český znalec umění zapsán v prestižním a světově uznávaném Guide international des experts et spécialistes, vydávaném ve Francii.

Adolf Loos Apartment and Gallery dále zastupuje majitele nejvýznamnějších uměleckých sbírek českých mistrů. Společnost byla například pověřena dědicem továrníka Jindřicha Waldese panem Georgem Waldesem k prodeji nejcennějších rodinných uměleckých předmětů, a to jak v tuzemsku, tak i v USA. Společnost rovněž zastupovala při prodejích rodinu sběratele Prof. Vincence Kramáře, JUDr. Františka Čeřovského, Prof.Václava Holzknechta, Emila Filly, Jana Zrzavého, Antonína Pelce atd; dále sběratele z USA , Anglie, Francie např. Hugo Polaka, Bernarda Galateau, Guy Flandre, Emila Gilelse a dalších.

Společnost sídlí v prostorách na Josefově v Praze 1, kde je instalován unikátní tzv. Hirschův apartmán, navržený roku 1927 zakladatelem světové moderní architektury dvacátého století Adolfem Loosem (1870-1933). Apartmán byl roku 1988 zachráněn majitelem firmy před zničením a restaurován na náklady naší firmy. V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses. Nyní je doplněn řadou dalších unikátních návrhů z jiných Loosových objektů, například slavnou sedací soupravou z roku 1912, sestávající se ze čtyř židlí a stolu s mramorovou deskou pocházející z vily Rosenfeld. Na těchto židlích sedával Sigmund Freund, který byl s rodinou spřízněn či další velikáni světového umění jako Gustav Klimt, Oskar Kokoschka či Egon Schiele. Dále jsou to hodiny z vily Strasser, skříň z roku 1923 pocházející z obchodu s pánskou módou Leschka and Co., kuřácká souprava, jeden z prvních návrhů sady skla od firmy Lobmeyr (vyrobený pro architekta Paula Engelmanna) či dvě křesla Knieschwimmer (F.O.Schmidt z roku 1910 a UP Werke z roku 1932). Tato sbírka nepochybně patří k těm nejvýznamnějším na světě. O tomto architektonickém skvostu napsal knihu Prof. Burkhardt Rukschcio, nejvýznamnější světový znalec díla Adolfa Loose.

Originální Loosův apartmán byl naší společností s mimořádným úspěchem prezentován v rámci Adolf Loos Season v prestižním Royal Institute of British Architects v Londýně. O činnosti naší firmy bylo velmi pozitivně uveřejněno několik článků, mimo jiné i v The New York Times, The International Herald Tribune, Sunday Times, Independent, či Observer. V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses.