Adolf Loos Apartment and Gallery

Adolf Loos Apartment and Gallery, založená roku 2009, je dlouhodobě nejúspěšnější česká aukční síň a galerie specializovaná na prodej kvalitních obrazů, plastik a designu významných českých a zahraničních umělců. Od svého vzniku se společnost zabývá také vydavatelskou, publikační a výstavní činností. Jako jediná aukční síň a galerie v České republice poskytuje na prodaná umělecká díla doživotní záruku pravosti. Zprostředkovává rovněž odborné konzultace, znalecké posudky a expertizy od renomovaných znalců, restaurování či rámování obrazů.

Adolf Loos Apartment and Gallery úzce spolupracuje s National Museum of Qatar, Národní galerií v Praze, Moravskou galerií v Brně, GVU Ostrava, Leopold Museum a rakouskou Národní galerií Belvedere ve Vídni. V roce 2016 ve spolupráci s držitelem autorských práv malíře Františka Kupky francouzskou státní společností Adagp Paříž a rakouskou Národní galerií Belvedere vydala kompletní, jediný oficiálně schválený soupis olejomaleb autora, jehož hlavním autorem je ředitel společnosti Vladimír Lekeš.

Od roku 2009 Adolf Loos Apartment and Gallery pořádá aukce uměleckých děl. Tyto exkluzivní aukce jsou vždy aukční událostí roku českého uměleckého trhu a byla zde dosažena naprostá většina českých aukčních rekordů s ojedinělou úspěšností prodaných položek ve výši 95 %. Stejně tak na těchto aukcích „padlo“ i několik světových aukčních rekordů. Díky přímým osobním kontaktům ředitele společnosti na tuzemské a zahraniční restituenty, sběratele, privátní a státní instituce, fondy a muzea dosahuje společnost těchto vynikajících výsledků. Ředitel společnosti Vladimír Lekeš je jako jediný český znalec umění zapsán i v prestižním a světově uznávaném Guide international des experts et spécialites, vydávaném ve Francii.

Adolf Loos Apartment and Gallery dále zastupuje majitele nejvýznamnějších uměleckých sbírek českých mistrů. Společnost byla například pověřena dědicem továrníka Jindřicha Waldese, panem Georgem Waldesem k prodeji nejcennějších rodinných uměleckých předmětů, a to jak v tuzemsku, tak i v USA. Společnost rovněž zastupovala při prodejích rodinu sběratele prof. Vincence Kramáře, JUDr. Františka Čeřovského, prof. Václava Holzknechta, rodinu Emila Filly, Jana Zrzavého, Antonína Pelce atd; dále také zastupovala sběratele z USA, Anglie, Francie např. Hugo Polaka, Bernarda Galateau, Guy Flandre, Emila Gilelse a další.

V druhé polovině roku 2021 Adolf Loos Apartment and Gallery otevřela v ikonickém tzv. bruselském pavilonu EXPO 58 svoji novou exkluzivní výstavní síň. Galerie se nachází v Letenských sadech s dech beroucím výhledem na starou a novou Prahu a řeku Vltavu. Součástí této exkluzivní budovy je vyhlídková terasa, pod kterou jsou umístěny unikátní renesanční Viniční sklepy z poloviny 16. století.

Adolf Loos Apartment and Gallery v Expo 58 ART představuje moderní galerijní prostředí, kde prezentuje vysoce kvalitní české i mezinárodní umění. Budova Expo 58 je považováno za jednu z nejkrásnějších staveb světové architektury druhé poloviny 20. století, která se stala symbolem mezinárodního úspěchu československého umění a architektury. Objekt zapsaný na Listinu světového kulturního dědictví UNESCO, který obdržel na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu hlavní cenu (Zlatou hvězdu) a dalších třináct ocenění je tak znovu otevřen veřejnosti jako centrum výstavnictví a obchodu s vysoce kvalitním uměním a designem.

V roce 2020 zprostředkovala Adolf Loos Apartment and Gallery zápůjčku nejdražšího obrazu českých aukcí všech dob (do roku 2019) do slavného Leopold Museum ve Vídni. Vrcholný obraz Oskara Kokoschky „Praha – Pohled z křížovnického kláštera“, který byl vydražen na říjnové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery v Praze za rekordních 78.5 milionů korun se stal tak nejdráže prodaným uměleckým dílem na českém aukčním trhu. V roce 2021 prodala Adolf Loos Apartment nad Gallery obraz Piková dáma od malířky Toyen za rekordních 78,65 milionu korun. Tento exkluzivní obraz si do svých sbírek vybralo prestižní National Museum of Qatar.

V červnu roku 2017 ve městě Opočno, které je rodištěm Františka Kupky, proběhlo slavnostní odhalení pomníku tohoto malíře. Bustu pro opočenský pomník daroval Vladimír Lekeš, majitel společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, a George Waldes (nejstarší syn slavného sběratele, mecenáše umění a továrníka Jindřicha Waldese. Jindřich Waldes byl také nejbližší přítel a jediný podporovatel Františka Kupky). V září 2017 proběhlo následné slavnostní odhalení identického pomníku ve francouzském městě Puteaux, který jej bude symbolicky spojovat s městem Opočno. Městečko Puteaux ležící na levém břehu Seiny, které je součástí moderní Paříže (a kde František Kupka strávil většinu svého života a kde také zemřel) podepsalo s Opočnem smlouvu o partnerství.

Společnost sídlí v prostorách na Josefově v Praze 1, kde je instalován unikátní tzv. Hirschův apartmán, navržený roku 1927 zakladatelem světové moderní architektury dvacátého století Adolfem Loosem (1870-1933). Apartmán byl v roce 1988 zachráněn ředitelem společnosti před zničením a na vlastní náklady zrestaurován. V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses. Nyní je doplněn řadou dalších unikátních návrhů z jiných Loosových objektů, například slavnou sedací soupravou z roku 1912, sestávající ze čtyř židlí a stolu s mramorovou deskou pocházející z vily Rosenfeld. Na těchto židlích sedával Sigmund Freud, který byl s rodinou spřízněn či další velikáni světového umění jako Gustav Klimt, Oskar Kokoschka či Egon Schiele. Dále jsou to hodiny z vily Strasser, skříň z roku 1923 pocházející z obchodu s pánskou módou Leschka and Co., kuřácká souprava, jeden z prvních návrhů sady skla od firmy Lobmeyr (vyrobený pro architekta Paula Engelmanna) či dvě křesla Knieschwimmer (F.O.Schmidt z roku 1910 a UP Werke z roku 1932). Tato sbírka nepochybně patří k nejvýznamnějším na světě. O tomto architektonickém skvostu napsal knihu prof. Burkhardt Rukschcio, nejvýznamnější světový znalec díla Adolfa Loose.

Originální Loosův apartmán byl naší společností s mimořádným úspěchem prezentován v rámci Adolf Loos Season v prestižním Royal Institute of British Architects v Londýně, dále v rakouské Národní galerii Belvedere či Pinacotheque de Paris. O činnosti naší firmy bylo velmi pozitivně uveřejněno několik článků, mimo jiné i v The New York Times, The International Herald Tribune, Sunday Times, Independent, či Observer. V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses. Apartmán byl nedávno rovněž publikován v knize „150 Houses You Need to Visit Before You Die“ od Thijse Demeulemeestera a Jacinthe Gigou.