63

(1909 Pécsvárad–1985 Stockholm)
Eiffelova věž
450 000 Kč
450 000 Kč

druhá polovina 30. let 20. století
olej na plátně
61,5 x 47,5 cm
signováno a popsáno na rubu: Endre Nemes (Prag)*
Posouzeno PhDr. Jiřím Machalickým.
Přiložena expertiza Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy.

Endre Nemes patří k nejvýznamnějším slovenským malířům a grafikům. Učil se na Akademii výtvarných umění v Praze v ate-liéru prof. Willyho Nowaka (1930–1934). Od roku 1936 byl členem Umělecké besedy.
Spřátelil se s mnoha významnými umělci– například se spisovatelem a malířem Peterem Weissem či Jakubem Bauernfreundem. V třicátých letech minulého století se stal nedílnou součástí pražského uměleckého života. V roce 1939 odjel přes Finsko do Norska a posléze do Švédska, kde zakotvil natrvalo. Pro malíře modernistu nebylo Švédsko nejvhodnějším prostředím. Endre Nemes, který, jak píše v záhlaví švédské recenze jeho pamětí, odmítal vystupovat skromně, měl velmi nesnadnou cestu k úspěchu. V padesátých letech se však konečně prosadil, byl jmenován ředitelem Valandské umělecké školy v Göteborgu, kde během osmiletého působení vytvořil první švédskou školu moderního umění evropského významu. V šedesátých letech byl již uznávanou postavou švédského umění. Jeho obrazy zdobily švédský parlament, haly bank, nemocnic a dokonce göteborské sídlo automobilky Volvo. Ještě za jeho života bylo v Maďarsku, zemi kde se narodil, zřízeno muzeum Endre Nemese (malíř mu věnoval 250 svých obrazů). Muzeum leží v Pécsi, ve stejné ulici jako muzeum jiného velkého umělce Victora Vasarelyho. Koncem šedesátých let uspořádal Endre Nemes spolu se švédským sochařem Erikem Gratem velkou výstavu v Praze.
Endre Nemes je svýmí obrazy zastoupen ve sbírkách např. Moderna Museet Stockholm, Prins Eugens Samling Waldemarsude Stockholm, Goteborgs Konstmuseum, Philadephia Art Museum, Brooklyn Museum, Liverpoll University, Atenum Helsinki, Národní galerie v Praze, Slovenská národní galerie Bratislava,Východoslovenské muzeum Košice, GVU Ostrava, GVU Zlín, Malmo Museum, Norrkopings Museum, Orebro Museum, Vasters Konsthall, Boras Museum, Arkiv for Dekorativ Konst Lund, Sonja-Henie-Niels Onstad Fondations Oslo, Lansmuseet Jonkoping atd.

Eiffelova věž
Eiffelova věž