Námořníci Noho a Hugo Tarpaulin (z povídky E. A. Poe: Král Mor)

Položka 80 Námořníci Noho a Hugo Tarpaulin (z povídky E. A. Poe: Král Mor)

(1900 Blato u Poděbrad–1956 Praha)

uhel na papíře
59 x 45 cm
signatura nezjištěna (malíř většinu svých prací nesignoval)

Přiložena expertiza uznávaného znalce díla autora Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy, který mimo jiné uvádí:“ Kresba vznikla v první polovině padesátých let, kde se nejvíc zabýval fantastickými povídkami Edgara Allana Poea a nakonec biblí.
V těchto velkorysých, malířsky cítěných kresbách povznesl své umění šerosvitu a temnosvitu na nejvyšší vrchol a přiřadil se k nejvýznamnějším duchovně zaměřeným umělcům 20. století. Posuzovanou kresbou zobrazil hlavní aktéry Poeovy povídky Král Mor, velkého hubeného Nohu a malého zavalitého Huga Tarpaulina, a to s důrazem právě na tento kontrast“.

V roce 1926 Alén Diviš odjel do Paříže. Zde navštěvoval přednášky Františka Kupky a údajně studoval i na École des Beaux-Arts. Seznámil se zde se slavným obchodníkem Daniel-Henry Kahnweilerem, který o něm informoval Vincence Kramáře. V Paříži se stýkal s Bohuslavem Martinů, Josefem Šímou, Františkem Tichým, Toyen a Janem Zrzavým. Po dobrodružné cestě, od roku 1941 do roku 1947 žil a tvořil v New Yorku. Na jaře 1947 se vrátil do Prahy. Zde, po krátkém období, kdy se dočkal dvou výstav a jeho dílu se dostalo pozornosti, živořil a téměř bez prostředků zemřel na podzim roku 1956.