86

(1896 Praha–1961 Praha)
Píseň o starém námořníkovi

(Samuel Taylor Coleridge, vydavatelství František Borový 1949) 1945–48
4 x kombinovaná technika na papíře
výřez pasparty každého obrazu: 32 x 25,5 cm
každý signován a datován: Tichý 45 – 48

František Tichý studoval na pražské Akademii (1917–23) u Obrovského a Krattnera. Umělecky dozrává za svého pobytu ve Francii, kam odchází 1929. Svět citu není u Tichého líčen ilustrativně, ale jako metafora tragických poloh lidského života. Aniž je tu vyslovena sociální tendence, mají práce zvláštní naléhavost lidského osudu, posunují poetismus směrem k dramatu a tragičnosti. Tyto znaky předurčily Tichého, aby se stal přední osobností české avantgardy čtyřicátých let. S neobyčejnou tvůrčí fantazií řeší problémy ilustrace, současně maluje i výstižné portréty.

Píseň o starém námořníkovi