Apartmán navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos byl jedním z největších průkopníků své doby. Nezaujatý koncepty a nápady architektury a designu, které převládaly na počátku dvacátého století, se vydal na nekompromisní cestu k funkcionalistické formě architektury a designu.

Nevěřil v ornament ani design a architekturu podléhající uměleckým konvencím, což bylo také velmi evidentní v jeho práci – a to nejen architektonické a designérské, ale také autorské. Po návratu do Vídně po tříletém pobytu v Americe se stal jedním z nejradikálnějších zastánců nové školy myšlení, která zcela odmítla všechny dekorativní a nefunkční prvky. Byl velmi pedantský ve výběru materiálů a návrhů pro interiéry, stejně tak jako exteriéry. Nicméně střídmost v architektuře a designu v žádném případě neznamenala, že by narušil příjemnou atmosféru v jednotlivých místnostech, které navrhoval. Ve skutečnosti dával stejný důraz na modernost a komfort.

Loos později vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelná redukce a zjednodušení exteriéru a interiéru. V roce 1907 navrhl domov pro podnikatelský pár Marthu a Wilhelma Hirsche. Až v 80.letech se podařilo zjistit, že to nebyla jediná zakázka, kterou pro manžele Hirschovy zrealizoval. V průběhu 20.let, tedy téměř ve stejnou dobu, kdy navrhoval Müllerovu vilu v Praze, pracoval také na studentském bytě jejich syna Richarda. Tento byt se nacházel ve stejné budově jako známý apartmán Marthy a Willyho Hirsche, jen o patro výš.

Dochované vybavení bytu Richarda Hirsche bylo přestěhováno do Prahy, do podobně koncipovaného bytu u starého židovského hřbitova. Apartmán byl vhodně doplněn mnoha vzácnými originály pocházejícími většinou z Loosových vídeňských realizací.

V apartmánu jsou k vidění také dvě Loosova nejznámější polstrovaná křesla tzv. Knieschwimmer. Starší z nich, z roku kolem 1905 vyrobila rakouská firma F. O. Schmidt a kratší verze z roku 1931 pochází z produkce UP závodů (původně v apartmánu ředitele továrny Tatra Ing. Veverky). Později Adolf Loos použil podobná křesla také při realizaci interiérů Müllerovy vily v pražských Střešovicích. Jedna z verzí křesel zdobila i butik Knize na Champs-Élysées v Paříži.

V pánském pokoji v apartmánu vídeňského podnikatele Georga Roye (Loosův návrh z let 1901-1904) stál skládací stůl s mosaznou deskou, který je nyní také součástí apartmánu.

Na chodbě u vstupu do apartmánu se nachází ojedinělá rozměrná skříň z obchodu s pánskou módou Leschka &Co (původně Spiegelgasse 13, Vídeň). Skříň byla vyrobena v roce 1923 a je vrcholným Loosovým návrhem.

Z Vídně pochází také další unikátní nábytek Adolfa Loose – kancelářské křeslo s područkami, hodiny (původně ve Ville Strasser, Gersthofen), několik významných světel nebo také jeho kuřácká souprava a další originální návrhy Adolfa Loose.

V Londýně byl zakoupen kulatý mahagonový stůl s mramorovou deskou tzv. Elefantenrüsseltisch (1912, výrobce Firma F. O. Schmidt, stejný mramor Loos použil v American Baru ve Vídni) a čtyři vzácné židle z majetku Dr. Valentina Rosenfelda, Loosova advokáta židovského původu. Na vystavovaných židlích a okolo stolu sedával v minulosti dokonce i Sigmund Freud, který byl s rodinou Dr. Rosenfelda spřízněn, dále například Egon Schiele či Oskar Kokoschka. Stůl a židle byly zakoupeny přímo od syna Dr. Rosenfelda a původně se nacházely v hudebním pokoji v apartmánu jeho otce ve Vídni (Wattmanngasse 11, Vídeň).

V Praze byl zakoupen soubor sklenic z křišťálového skla s broušeným dnem a dvěma karafami, které vyrobila rakouská firma J.& L. Lobmeyr kolem roku 1931. První návrh této série byl vytvořen Loosem pro jeho studenta, olomouckého architekta Paula Engelmanna.

Veškerý nábytek a součásti zařízení byly odborně a pečlivě zrestaurovány. Velký důraz se kladl na zachování původních technik, jak při ošetření povrchových ploch, tak i při použití původních materiálů tam, kde to bylo nevyhnutelně nutné. Dnes je toto interiérové zařízení součástí pražské umělecké galerie a aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery. V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses.

Solitérní nábytek, který je nyní součástí apartmánu Richarda Hirsche byl s velkým úspěchem několikrát vystaven na prestižních výstavách v tuzemsku a v zahraničí, například na výstavě Adolf Loos v RIBA (Royal Institute of British Architects) v Londýně, na výstavě Au temps de Klimt, la Sécession á Vienna v Pinacothéque de Paris a dalších.

V listopadu 2019 vyšla nová kniha o architektuře a designu s názvem 150 domů, které musíte vidět než zemřeteod uznávaného belgického autora Thijse Demeulemeestera a autorky Jacinthe Gigou. Apartmán společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, navržený slavným architektem Adolfem Loosem, se tak zařadil mezi 150 nejkrásnějších architektonických ikon, a to díky svému pokrokovému a sofistikovanému designu. Autoři v knize uvedli nejznámější soukromé domy a apartmány z různých koutů světa, které byly konstruovány věhlasnými architekty 20. století a jsou jedinečné na základě své konstrukce či estetiky. Jedná se o velmi kvalitní příručku pro obdivovatele architektury a designu. Jsme velice potěšeni, že apartmán společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery patří mezi skvosty této prestižní světové sítě.

Sbírka patří svým významem, vystavenými jedinečnými originálními návrhy architekta Adolfa Loose z let 1901-1931 k vůbec nejvýznamnějším na světě.

Videodokument natočený v apartmánu Richarda Hirschek 150. výročí narození slavného architekta Adolf Loose naleznete zde: (rádio Vltava) 

https://www.youtube.com/watch?v=W5HlALSlIVw&feature=share&fbclid=IwAR1XqPm9ScrB6X2LEp--ETx20NLd2NLACjZqZcYkrMjvsJ1glf9GzerOEI4

Apartmán je po předchozí domluvě přístupný veřejnosti.                                                                                    

Kontakt: loos@aloos.cz

Před zrestaurováním

Profesor Burkhardt Rukschcio, nejvýznamnější světový znalec díla architekta Adolfa Loose a autor soupisu jeho díla, prováděl odborný dohled po celou dobu restaurátorských prací a montáže apartmánu.


 

Stav součástí původního Loosova apartmánu před zrestaurováním.
Apartmán dnes
Objednavatelé apartmánu
Otevření apartmánu (2009)
Návštěvy
Iconic Houses
RIBA (Royal Institute of British Architecture)

V rámci Adolf Loos Season byl Loosův apartmán Richarda Hirsche v roce 2011 vystavován v Royal Institute of British Architecture v Londýně. Výstava byla uskutečněna ve spolupráci s Muzeem hl.m. Prahy.

Pohled do expozice v RIBA.

Pozvánka na výstavu Adolfa Loose v RIBA
Plzeňská rekonstrukce

Město Plzeň nechalo zrekonstruovat ložnici v bytě pro Richarda Hirsche v Plachého ulici, kterou navrhl architekt Adolf Loos. Ta byla součástí našeho apartmánu, který se dnes po zrestaurování nachází na pražském Josefově. Více informací k plzeňské rekonstrukci najdete zde.

Certifikace

Ředitel Adolf Loos Apartment and Gallery, Ing. Vladimír Lekeš, je jako jediný český znalec umění zapsán v prestižním a světově uznávaném Guide international des experts et spécialistes, vydávaném ve Francii.

V případě zájmu o privátní prohlídku apartmánu Richarda Hirsche kontaktujte loos@aloos.cz

Instalace makety původního vybavení apartmánu v Plzni

V původním apartmánu Richarda Hirsche v Plachého ulici v Plzni byla v roce 2015 krátkodobě instalována lepenková maketa původního vybavení bytu, jehož část je dnes po rekonstrukci instalována na pražském Josefově v prostorách Adolf Loos Apartment and Gallery. Autory projektu jsou studenti programu Internationalen Masters für Interieur Architecture Design (IMIAD) Vysoké školy technické ve Stuttgartu pod vedením profesora Wolfganga Grillitsche. Více o maketě v Plzni ZDE.

Napsali o nás