Apartmán navržený Adolfem Loosem

Společnost sídlí v prostorách na Josefově v Praze 1, kde je instalován unikátní tzv. Hirschův apartmán, navržený roku 1927 zakladatelem světové moderní architektury dvacátého století Adolfem Loosem (1870-1933). Apartmán byl v roce 1988 zachráněn ředitelem společnosti před zničením a na vlastní náklady zrestaurován. V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses.

Adolf Loos byl jedním z největších průkopníků své doby. Nezaujatý koncepty a nápady architektury a designu, které převládaly na počátku dvacátého století, se vydal na nekompromisní cestu k funkcionalistické formě architektury a designu.

Nevěřil v ornament ani design a architekturu podléhající uměleckým konvencím, což bylo také velmi evidentní v jeho práci – a to nejen architektonické a designérské, ale také autorské. Po návratu do Vídně po tříletém pobytu v Americe se stal jedním z nejradikálnějších zastánců nové školy myšlení, která zcela odmítla všechny dekorativní a nefunkční prvky. Byl velmi pedantský ve výběru materiálů a návrhů pro interiéry, stejně tak jako exteriéry. Nicméně střídmost v architektuře a designu v žádném případě neznamenala, že by narušil příjemnou atmosféru v jednotlivých místnostech, které navrhoval. Ve skutečnosti dával stejný důraz na modernost a komfort.

Loos později vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelná redukce a zjednodušení exteriéru a interiéru. V roce 1907 navrhl domov pro podnikatelský pár Marthu a Wilhelma Hirsche. Až v 80.letech se podařilo zjistit, že to nebyla jediná zakázka, kterou pro manžele Hirschovy zrealizoval. V průběhu 20.let, tedy téměř ve stejnou dobu, kdy navrhoval Müllerovu vilu v Praze, pracoval také na studentském bytě jejich syna Richarda. Tento byt se nacházel ve stejné budově jako známý apartmán Marthy a Willyho Hirsche, jen o patro výš.

Dochované vybavení bytu Richarda Hirsche bylo přestěhováno do Prahy, do podobně koncipovaného bytu u starého židovského hřbitova. Apartmán byl vhodně doplněn mnoha vzácnými originály pocházejícími většinou z Loosových vídeňských realizací.

V apartmánu jsou k vidění také dvě Loosova nejznámější polstrovaná křesla tzv. Knieschwimmer. Starší z nich, z roku kolem 1905 vyrobila rakouská firma F. O. Schmidt a kratší verze z roku 1931 pochází z produkce UP závodů (původně v apartmánu ředitele továrny Tatra Ing. Veverky). Později Adolf Loos použil podobná křesla také při realizaci interiérů Müllerovy vily v pražských Střešovicích. Jedna z verzí křesel zdobila i butik Knize na Champs-Élysées v Paříži.

V pánském pokoji v apartmánu vídeňského podnikatele Georga Roye (Loosův návrh z let 1901-1904) stál skládací stůl s mosaznou deskou, který je nyní také součástí apartmánu.

Na chodbě u vstupu do apartmánu se nachází ojedinělá rozměrná skříň z obchodu s pánskou módou Leschka &Co (původně Spiegelgasse 13, Vídeň). Skříň byla vyrobena v roce 1923 a je vrcholným Loosovým návrhem.

Z Vídně pochází také další unikátní nábytek Adolfa Loose – kancelářské křeslo s područkami, hodiny (původně ve Ville Strasser, Gersthofen), několik významných světel nebo také jeho kuřácká souprava a další originální návrhy Adolfa Loose.

V Londýně byl zakoupen kulatý mahagonový stůl s mramorovou deskou tzv. Elefantenrüsseltisch (1912, výrobce Firma F. O. Schmidt, stejný mramor Loos použil v American Baru ve Vídni) a čtyři vzácné židle z majetku Dr. Valentina Rosenfelda, Loosova advokáta židovského původu. Na vystavovaných židlích a okolo stolu sedával v minulosti dokonce i Sigmund Freud, který byl s rodinou Dr. Rosenfelda spřízněn, dále například Egon Schiele či Oskar Kokoschka. Stůl a židle byly zakoupeny přímo od syna Dr. Rosenfelda a původně se nacházely v hudebním pokoji v apartmánu jeho otce ve Vídni (Wattmanngasse 11, Vídeň).

V Praze byl zakoupen soubor sklenic z křišťálového skla s broušeným dnem a dvěma karafami, které vyrobila rakouská firma J.& L. Lobmeyr kolem roku 1931. První návrh této série byl vytvořen Loosem pro jeho studenta, olomouckého architekta Paula Engelmanna.

Veškerý nábytek a součásti zařízení byly odborně a pečlivě zrestaurovány. Velký důraz se kladl na zachování původních technik, jak při ošetření povrchových ploch, tak i při použití původních materiálů tam, kde to bylo nevyhnutelně nutné. Dnes je toto interiérové zařízení součástí pražské umělecké galerie a aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery. V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses.

Solitérní nábytek, který je nyní součástí apartmánu Richarda Hirsche byl s velkým úspěchem několikrát vystaven na prestižních výstavách v tuzemsku a v zahraničí, například na výstavě Adolf Loos v RIBA (Royal Institute of British Architects) v Londýně, na výstavě Au temps de Klimt, la Sécession á Vienna v Pinacothéque de Paris a dalších.

V listopadu 2019 vyšla nová kniha o architektuře a designu s názvem 150 domů, které musíte vidět než zemřeteod uznávaného belgického autora Thijse Demeulemeestera a autorky Jacinthe Gigou. Apartmán společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, navržený slavným architektem Adolfem Loosem, se tak zařadil mezi 150 nejkrásnějších architektonických ikon, a to díky svému pokrokovému a sofistikovanému designu. Autoři v knize uvedli nejznámější soukromé domy a apartmány z různých koutů světa, které byly konstruovány věhlasnými architekty 20. století a jsou jedinečné na základě své konstrukce či estetiky. Jedná se o velmi kvalitní příručku pro obdivovatele architektury a designu. Jsme velice potěšeni, že apartmán společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery patří mezi skvosty této prestižní světové sítě.

Sbírka patří svým významem, vystavenými jedinečnými originálními návrhy architekta Adolfa Loose z let 1901-1931 k vůbec nejvýznamnějším na světě.

Videodokument natočený v apartmánu Richarda Hirschek 150. výročí narození slavného architekta Adolf Loose naleznete zde: (rádio Vltava) 

https://www.youtube.com/watch?v=W5HlALSlIVw&feature=share&fbclid=IwAR1XqPm9ScrB6X2LEp--ETx20NLd2NLACjZqZcYkrMjvsJ1glf9GzerOEI4

Apartmán je po předchozí domluvě přístupný veřejnosti.                                                                                    

Kontakt: loos@aloos.cz

Před zrestaurováním

Profesor Burkhardt Rukschcio, nejvýznamnější světový znalec díla architekta Adolfa Loose a autor soupisu jeho díla, prováděl odborný dohled po celou dobu restaurátorských prací a montáže apartmánu.


 

Stav součástí původního Loosova apartmánu před zrestaurováním.
Apartmán dnes
Objednavatelé apartmánu
Portrét Marthy Hirsch (matky Richarda Hirsche) od Kalmana Kemeny, soukromá sbírka
Martha Hirsch na portrétu od Oskara Kokoschky z roku 1909, Neue Galerie New York
Adolf Loos na portrétu od Oskara Kokoschky z roku 1909, Národní galerie Berlín
Wilhelm Hirsch (otec Richarda Hirsche) na portrétu od Oskara Kokoschky z roku 1909, Národní galerie, Berlín
Pravděpodobně portrét Marthy Hirsch od Oskara Kokoschky z roku 1916, Národní galerie Berlín
Původní majitelé apartmánu, Richard Hirsch s manželkou Marieluis.
Otevření apartmánu (2009)
Prezident České republiky Václav Klaus
Generální ředitelka rakouské Národní galerie Belvedere, Agnes Husslein-Arco
Návštěvy
Vnuk malíře Alfonse Muchy, John Mucha
Český výtvarník Krištof Kintera
Představitel českého informelu Antonín Málek
Iconic Houses
V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses.
RIBA (Royal Institute of British Architecture)

V rámci Adolf Loos Season byl Loosův apartmán Richarda Hirsche v roce 2011 vystavován v Royal Institute of British Architecture v Londýně. Výstava byla uskutečněna ve spolupráci s Muzeem hl.m. Prahy.

Pohled do expozice v RIBA.

Pozvánka na výstavu Adolfa Loose v RIBA
Plzeňská rekonstrukce

Město Plzeň nechalo zrekonstruovat ložnici v bytě pro Richarda Hirsche v Plachého ulici, kterou navrhl architekt Adolf Loos. Ta byla součástí našeho apartmánu, který se dnes po zrestaurování nachází na pražském Josefově. Více informací k plzeňské rekonstrukci najdete zde.

Certifikace

Apartmán pro Richarda Hirsche byl vystavován v Royal Institute of British Architects v Londýně.
Spolupráce s Českým Centrem Londýn v rámci výstavy Adolfa Loose v Royal Institute of British Architects.
Potvrzení pravosti apartmánu pro Richarda Hirsche od Burkhardta Rukaschcio, největšího světového znalce díla Adolfa Loose.

Ředitel Adolf Loos Apartment and Gallery, Ing. Vladimír Lekeš, je jako jediný český znalec umění zapsán v prestižním a světově uznávaném Guide international des experts et spécialistes, vydávaném ve Francii.

In 2014 the apartment joined the prestigeous international network of architectural designs Iconic Houses.

V případě zájmu o privátní prohlídku apartmánu Richarda Hirsche kontaktujte loos@aloos.cz

Instalace makety původního vybavení apartmánu v Plzni

V původním apartmánu Richarda Hirsche v Plachého ulici v Plzni byla v roce 2015 krátkodobě instalována lepenková maketa původního vybavení bytu, jehož část je dnes po rekonstrukci instalována na pražském Josefově v prostorách Adolf Loos Apartment and Gallery. Autory projektu jsou studenti programu Internationalen Masters für Interieur Architecture Design (IMIAD) Vysoké školy technické ve Stuttgartu pod vedením profesora Wolfganga Grillitsche. Více o maketě v Plzni ZDE.

Napsali o nás