Aukce

Podzimní aukce v Expo 58 ARTNovember auction at Expo 58 ART - 27.11.2021

UPOZORNĚNÍ PRO VYDRAŽITELE

Ve dnech 28. a 29. 11. máme ZAVŘENO z důvodu zpracovávání výsledků aukce. Prosíme vydražitele, aby vyčkali na email s instrukcemi.

Výdej vydražených děl probíhá od úterý 30. 11. ve výstavní síni Expo 58 ART po předchozí domluvě

OTEVŘENO:       Po – Pá              10:00 – 17:30

                             So – Ne             ZAVŘENO

Aukce 27. listopadu 2021 od 14 hodin, výstavní síň Expo 58 ART

Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery opět potvrdila, že je lídrem českého trhu s uměním. Na její listopadové aukci umění v Expo 58 ART v Letenských sadech padaly světové rekordy. Společnost vydražila obrazy proslulé malířky Toyen s názvem Serenáda a Dýchání spánku za rekordní částky.

Na sobotní aukci umění aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery v novém výstavním prostoru Expo 58 ART padaly nové světové i autorské rekordy. Jednou z vrcholných položek aukce bylo ikonické plátno Serenáda. Ta pochází z autorčina vzácného, sběratelsky velmi ceněného tvůrčího období. Toyen obraz vytvořila v letech 1924–1925, obrazy z tohoto jejího “naivistického“ období jsou na trhu velmi vzácné. Samotný znalec díla Toyen, PhDr. Karel Srp, komentoval objev tohoto významného, až doposud veřejnosti neznámého díla, které́ bylo naposledy představeno na výstavě roku 1926 v Paříži slovy: „Jedná se o vůbec největší objev letošního roku...“ Tento vzácný olej se vydražil za rekordních 49.005.000 Kč. Jedná se o nejdráže prodané dílo Toyen z jejího “naivistického“ období.

Druhým významným dílem Toyen v této aukci bylo plátno Dýchání spánku. Tento obraz vytvořila malířka v roce 1958, tedy v době, kdy se již plně aklimatizovala v Paříži. Právě toto období (1958 - 1962) patří k jejímu nejlepšímu. Zajímavá je i samotná provenience obrazu. Dílo pochází ze sbírky světově významné surrealistické malířky, sochařky, návrhářky a básnířky Meret Oppenheim. I u tohoto galerijního oleje padl světový aukční rekord malířky, konkrétně za její poválečné období. Konečná cena činí 18.150.000 Kč.

Třetím dílem Toyen v aukci byla mimořádně vzácná erotická kresba z roku 1932, která se vydražila za úctyhodných 2.057.000 Kč.

Mistrovský olej Na břehu Marny z roku 1895. Okouzlující práce od malíře světového formátu Františka Kupky, se prodal za 5.021.500 Kč.  Obraz je unikátní ukázkou toho, jak vypadala Kupkova raná díla, pocházející z pražského, vídeňského a následně počátečního pařížského období.

Listopadová aukce nabídla také řadu kvalitních děl od excelentních malířů minulého století ze slavné sbírky známých sběratelů Cyrila a Bohuslava Duška.

Jedná se například o díla Antonína Chittussiho, Bedřicha HavránkaJosefa Navrátila či Antonína Slavíčka. Sbírka obrazů bratří Dušků byla v minulosti označována za nejkrásnější soukromou obrazárnu českých malířů 19. a počátku 20. století.

Klenotem v aukci bylo mistrovské komorní dílo Milenci v lese z roku 1906 od Jana Preislera, zakladatele české moderní malby. Olej se vydražil za krásné 2.964.500 Kč.

Neméně exkluzivním dílem z této renomované sbírky byl obraz Bedřicha HavránkaKrajina s rybníkem a pasačkou koz, která se prodala za 665.500 Kč

Autorského rekordu se dočkala signifikantní práce tzv. bubliny od současného a populárního umělce Jiřího George Dokoupila. Z vyvolávací ceny 780.000 Kč vystoupala až na 2.420.000 Kč.

Velkou pozornost na sebe strhl vynikající a raritní obraz Zdenka Sýkory s názvem Kompozice z roku 1987, který se vydražil za 3.388.000 Kč. Aukce nabídla i Sýkorovy proslulé lineární serigrafie, konkrétně 13 linií pro Karla Hynka Máchu a Blue Prone (Modrý ležák), o které byl rovněž velký zájem.

Téměř milionové částky (968.000 Kč) dosáhla abstraktní práce na papíře od Františka Kupky s názvem Etude pour Quatre Histoires De Blanc Et De Noir z let 1925 – 1926.

Jeden z dalších úspěchů představoval obraz Miloslava Holého s názvem Viadukt v Hlupočepích z roku 1928. Cena se v aukci vyšplhala na 363.000 Kč. Podobného úspěchu se podařilo dosáhnout i u Jiřího Trnky, kde se jeho pěti dílný litografický cyklus Sen noci svatojánské z roku 1961 prodal za úctyhodných 217.800 Kč

Velkým a překvapujícím skokanem aukce byla nenápadná práce na papíře od Kamila Lhotáka s názvem Young Lady M.H., která se z vyvolávací ceny 10.000 Kč vyšplhala na překvapujících 133.100 Kč

Aukční síň dražila při sobotní aukci 123 položek a prodala se drtivá většina z nich.

Všechna umělecká díla byla prověřena nejvýznamnějšími českými experty a zahraničními odborníky. Aukční síň poskytuje jako jediná v České republice doživotní záruku pravosti nabízených uměleckých děl.

Děkujeme za Vaši přízeň a těšíme se na další setkání!

Adolf Loos Apartment and Gallery

AUCTION OF SELECTED WORKS OF ART - EXPO 58 ART EXHIBITION HALL - 2PM ON SATURDAY NOVEMBER 27, 2021

Adolf Loos Apartment and Gallery is the only auction house and gallery in Czech Republic that provides a lifetime guarantee of authenticity for all works of art offered at its auctions.

In 2021, Adolf Loos Apartment and Gallery embarked on an extensive and difficult project, the gradual reconstruction of the iconic pavilion EXPO 58 in Letenske sady. ‘Our ultimate goal is to revitalize this world-famous cultural monument. We would like to return the building to the public and make it freely accessible.’ The opening of the new Expo 58 ART exhibition hall will take place on the opening day of the pre-auction exhibition on October 29, 2021.

The Adolf Loos Apartment and Gallery next auction will offer several masterpieces from various Czech and foreign collections. Some of the most important lots include three outstanding paintings by Toyen and a wonderful oil painting by Frantisek Kupka.

The first iconic work by Toyen SERENADE comes from the author's rare, highly regarded creative period. Toyen created this painting between 1924 - 1925. Paintings from this so-called ‘naive’ period rarely appear on the market. The expert of Toyen, Dr Karel Srp commented on the discovery of this important work, which was last presented at an exhibition in 1926 in Paris, saying: ‘This is the greatest discovery of this year …’ The starting price of this painting was set at EUR 400 000.

The second major work by Toyen in this auction is the canvas RESPIRATIONS DU SOMMEIL. This painting was created by the painter in 1958, at a time when she was already fully acclimatizing in Paris. This period (1958 - 1962) is one of her best. The provenance of the painting is equally interesting. The work comes from the collection of the world-famous surrealist painter, sculptor, designer and poet Meret Oppenheim. The starting price of the painting reflects the significance of the work and is set at EUR 320 000.

Toyen's third work offered at the auction is an extremely rare erotic drawing from 1932, which comes from the collection of the important collector of surrealist art Jean Paul Kahn from Paris and was originally created for the Erotic Revue, led by painter Jindrich Styrsky. The starting price is EUR 50 000.

Another important lot is the masterpiece ON THE BANKS OF THE RIVER MARNE from 1895. This charming work was painted by the world-famous artist Frantisek Kupka and is a unique example of his early works. The painting’s starting price is EUR 152 000. Another exclusive lot is an abstract work on paper called Etude pour Quatre Histoires De Blanc Et De Noir. This masterpiece of Kupka’s dates from 1925 - 1926, when he was already fully engaged in abstract creation, and the starting price is set at EUR 24 000.

The November auction will also offer a number of high-quality works by a number of excellent painters of the last century from the famous collection of the well-known collectors Cyril and Bohuslav Dusek. These include Antonin Chittussi, Bedrich Havranek, Josef Navratil and Antonin Slavicek. The collection of paintings owned by the Dusek brothers has previously been described as the most beautiful private picture gallery of Czech painters of the 19th and early 20th centuries.

The auction will also include rare works by Josef Sima, a prominent figure of Czech 20th-century fine art. This is, for example, the exceptional LANDSCAPE from 1957. The uniqueness of this work is evidenced by its inclusion in an exhibition at the prestigious foreign gallery Paul Faccheti Paris. The starting price of this painting reflects its significance and is set at EUR 56 000.

Another important work by Josef Sima is the brilliantly executed painting COLD SUN (New York) from 1965. Professor Jaromir Zemina remarked: ‘The painting was created at a time when Sima created paintings that were amongst the most beautiful ones in his final creative period …’ The starting price is set at EUR 38 000.

The attention of collectors and investors will undoubtedly be also attracted by a number of additional unique works by artists including Jiri Georg Dokoupil, Bela Kolarova, Jiri Kolar, Joan Miro, Jan Zrzavy, Olbram Zoubek, Ludek Marold, Antonin Hudecek, Julius Marak, Karel Spillar, Frantisek Tichy, Emil Filla, Oldrich Blazicek, Frantisek Zenisek, Adolf Born, Milos Jiranek, Bedrich Feigl, Adriena Simotova, Kveta and Jitka Valova, Jiri Hilmar, Vladimir Boudnik, Magdalena Jetelova, Kristof Kintera, and many others.

EXHIBITION TIMES (VIEWING)

ADOLF LOOS APARTMENT AND GALLERY IN EXPO 58 ART

Letenske sady 1500/80, Prague 7 (Czech Republic)

October 29—November 26, 2021: 10 AM—6 PM

November 27, 2021: 10 AM—1:30 PM

(including Saturdays, Sundays and holidays)

Aukční nabídka Stáhnout katalog v pdf Download catalog in pdfZobrazit katalog Show catalog

24.04.2013

23.01.2013

18.04.2012

Stránky