Aukce 4. října 2020 od 14 hodin, výstavní síň Mánes

Nejdražší umělecké dílo všech dob vydražené v aukci v České republice i v zahraničí Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery opět potvrdila, že je lídrem českého trhu s uměním a na svojí aukci umění v pražském Mánesu vydražila obraz proslulé malířky Toyen s názvem La Dame de Pique (Piková dáma) z roku 1926 za rekordních 78 650 000 Kč. Jedná se o nejdražší prodané umělecké dílo všech dob a zároveň o nový světový aukční rekord malířky v České republice. Obraz La Dame de Pique (Piková dáma) překonal dosavadní rekord Toyen o 43 000 000 Kč.   Na nedělní aukci umění akční síně Adolf Loos Apartment and Gallery padaly nové světové i autorské rekordy. Jednou z vrcholných položek aukce bylo ikonické plátno La Dame de Pique (Piková dáma).Toyen obraz namalovala krátce po svém příchodu do Paříže v roce 1926 apochází z autorčina vzácného, sběratelsky velmi ceněného pařížského období. O důležitosti díla svědčí i fakt, že byl zařazen jako jediný na obálku aukčního katalogu „Succession Toyen“ při příležitosti dražby celé pozůstalosti malířky v Paříži (21. června 1982).  Olej Toyen srovnatelné galerijní kvality a významu se na českém a světovém aukčním trhu dražil vůbec poprvé v historii.Obraz se v aukci vydražil za 78 650 000 Kč.   Další velmi cennou položku aukce představovalo okouzlující plátno Josefa Čapka s názvem Děti v trávěz roku 1933. Obrazy hrajících si dětí z přelomu dvacátých a třicátých let patří mezi Čapkovy nejznámější a nejoblíbenější motivy. Významný meziválečný olej se vydražil za 7 865 000 Kč a stal se tak nejdražším vydraženým dílem malíře s motivem dětí.    Velkou pozornost na sebe strhl vynikající obraz Jakuba Schikanedera s názvem Zimní květ z roku 1887, který se vydražil za 8 349 000 Kč. Dílo trojnásobně překonalo svoji vyvolávací cenu.    Autorského rekordu se dočkalo vrcholné dílo oblíbeného malíře Pravoslava Kotíka z roku 1946 pojmenované Rekreace. Jeho stěžejní a velkolepé plátno se vydražilo za fantastických 3 327 500 Kč.    Nový autorský i světový rekord padl rovněž u chorvatského malíře Vlaho Bukovace a jeho půvabné plátno nazvané Dívka v oranžovém šálu z roku 1909 se vydražilo za 2 964 500 Kč.    Největší nárůst oproti vyvolávací ceně zaznamenal nádherný obraz Václava Radimského Petites Dalles z roku 1901. Dílo pochází z vrcholného francouzského období autora a z vyvolávací ceny 500.000 Kč vystoupalo až na 2 420 000 Kč.    Na aukci zazářilo i několik vynikajících děl Františka Kupky. Jedním z nich byl vzácný obraz Biblioman (Knihomol) z Kupkova ranějšího období. Jedná se o důležitou přípravnou studii k zásadnímu obrazu Biblioman, který se nyní nachází ve sbírkách Pražského hradu. Plátno se vydražilo za 1 633 500 Kč. Dílo téměř čtyřikrát navýšilo svoji původní vyvolávací cenu. Mimořádného výsledku rovněž dosáhla jeho magická práce na papíře Cesta ticha I. (La Voie du Silence I.), která se vydražila za vynikajících 1 331 000 Kč vč. aukční přirážky.    Mistrovská práce na papíře Arlecchino z roku 1938 od proslulého malíře Františka Tichého se vydražila za 1 815 000 Kč. Jedná se o jeden z nejdůležitějších obrazů autora vůbec.   Další úspěchy říjnové aukce  Téměř milionové částky dosáhly velmi vzácné gotické plastiky Panny Marie a Sv. Jana Evangelisty pocházející z konce 14. století. Dražby se zúčastnilo i Ministerstvo kultury.    Jeden z dalších úspěchů představoval obraz Josefa Istlera s názvem Obraz z roku 1966. Cena se v aukci vyšplhala na 980 000 Kč.    Velkým a překvapujícím skokanem aukce bylo dílo Vlastimila Beneše. Jeho první obraz s motivem Benátek, který se vyvolával ze 100 000 Kč se vydražil za neuvěřitelných 980 000 Kč. Jeho druhý komornější olej se vydražil z vyvolávací cena 30 00 Kč opět za mimořádných 314 600 Kč. Obraz svoji původní cenu desetkrát navýšil.    Adolf Loos Apartment and Gallery také uspořádala další ročník charitativní aukce. Aukční výtěžek v plné výši bude darován na podporu Nadačního fondu AUTTALK Kateřiny SokolovéNadačního fondu Filipa Venclíka a Domova sociální péče Hagibor.    Aukce se zúčastnily i renomované instituce Česká národní banka a Ministerstvo kultury.     Akční síň dražila při nedělní aukci 133 položek a celková cena za vydražené položky byla přes 135 000 000 milionů korun při průměrné ceně za položku přes milión korun. Průměrný nárůst ceny vydražené položky činil  91% !   Všechna umělecká díla byla prověřena nejvýznamnějšími českými experty a zahraničními odborníky. Aukční síň poskytuje jako jediná v České republice doživotní záruku pravosti nabízených uměleckých děl.   Děkujeme za Vaši přízeň a těšíme se na další setkání!  Adolf Loos Apartment and Gallery Termín aukce: 4. října 2020 od 14 hodin  Místo konání aukce: Výstavní síň Mánes, Masarykovo nábřeží 250/1, Praha 1   Místo konání předaukční výstavy: Výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery v Mánesu, 3. září – 3. října od 10 do 18 hodin, 4. října od 10 do 13,30 hodin