Křest publikace František Kupka: Soupis Olejomaleb

Tisková zpráva
24. 5. 2016

KŘEST PUBLIKACE FRANTIŠEK KUPKA: SOUPIS OLEJOMALEB
Adolf Loos Apartment and Gallery | Belvedere Vídeň | 23. května 2016

Společnost Adolf Loos Apartment and Gallery vydává vůbec první kompletní soupis díla Františka Kupky.

Soupis olejomaleb Františka Kupky vznikl ve spolupráci s významnými evropskými institucemi, Národní galerií v Praze a rakouskou Národní galerií Belvedere ve Vídni. Jedná se o první ucelený soupis díla tohoto významného malíře, a díky tomu má velký potenciál pro užití zejména odborníky, ale i laickou veřejností.

Soupis, který obsahuje 359 Kupkových originálních olejomaleb, byl oficiálně schválen správcem autorských práv umělce, francouzskou společností Adagp. Bezmála šestsetistranná kniha vychází v trojjazyčném vydání ve francouzštině, angličtině a češtině. Zahraniční distribuci nad ní převzalo světoznámé nakladatelství König Books London, v České republice je distributorem vydavatel publikace, tedy společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Publikace byla koncipována také s ohledem na plánovanou výstavu celoživotního díla Františka Kupky, která se bude konat v letech 2017 - 2018 v Centre Georges Pompidou v Paříži a v Národní galerii v Praze.

Slavností křest publikace se konal v pondělí 23. května v prostorách rakouské Národní galerie Belvedere ve Vídni, za přítomnosti ředitelky Belvedere a spoluautorky publikace Agnès Husslein-Arco a zástupkyně Národní galerie Anny Pravdové.

František Kupka: Soupis olejomaleb
Autoři: Vladimír Lekeš, Agnès Husslein-Arco, Ludmila Lekeš, Eliška Zlatohlávková
Vydavatel: Adolf Loos Apartment and Gallery
Vydání: Květen 2016
Počet stran: 576
Distributor: Adolf Loos Apartment and Gallery s.r.o. U Starého hřbitova 40/6 Praha 1 – Josefov, 110 00

 

 

Autoři:
Vladimír Lekeš
Od začátku devadesátých let systematicky studuje dílo Františka Kupky. Je majitelem jednoho z nejúspěšnějších aukčních domů Adolf Loos Apartment and Gallery, který sídlí v apartmánu navrženém roku 1927 architektem Adolfem Loosem pro Richarda Hirsche. Tento apartmán objevil roku 1988 v Plzni a zachránil před zničením. Jako jeden z prvních začal obchodovat s obrazy Františka Kupky v České republice a jeho společnost stojí za mnoha aukčními rekordy tohoto malíře.
Po mnoho let zastupuje potomky rodiny mecenáše umění, sběratele a nejbližšího Kupkova přítele továrníka Jindřicha Waldese, stejně jako jiné významné restituenty a sběratele. Spolu s Georgem Waldesem věnoval Francii a České republice bronzovou bustu Františka Kupky pro památník umělce v Paříži (v předměstí Puteaux) a v Opočně. Je zapsán jako znalec v prestižním Guide International des Experts & Spécialistes vydávaném ve Francii a je pověřen majitelem autorských práv Františka Kupky, francouzskou společností Adagp, k ověřování pravosti jeho děl.

Agnès Husslein-Arco
Od roku 2007 je generální ředitelkou rakouské Národní galerie Belvedere a Domu 21. století se sídlem ve Vídni. Získala doktorát na Univerzitě ve Vídni, obor dějiny umění a archeologie a následně vystudovala dějiny umění na Univerzitě Sorbonna a Ecole du Louvre v Paříži. Agnes Husslein-Arco je přední rakouskou kunsthistoričkou, kurátorkou mnoha výstav klasické moderny a současného umění, autorkou a editorkou mnoha akademických publikací. V roce 1981 se podílela na otevření vídeňské pobočky Sotheby’s, kterou vedla až do roku 2000. V roce 1990 byla jmenována ředitelkou Evropské sekce Solomon R. Guggenheim Museum New York. V letech 2001 až 2003 působila jako ředitelka Rupertinum Salzburg. V letech 2003 až 2005 působila jako zakládající ředitelka Muzea moderního umění v Salzburgu. V letech 2002 až 2004 založila MMKK – Muzeum moderního umění Korutan se sídlem v Klagenfurtu.

Ludmila Lekeš
Získala bakalářský titul v oboru dějin umění na University College London v roce 2012. Poté, co obdržela akademické stipendium, studovala na londýnském Courtauld Institute of Art, kde dokončila v červenci 2013 magisterské studium ve stejném oboru se specializací na moderní a současné umění. Odborně se zajímá především o vliv socio-ekonomických faktorů na vytváření kánonu dějin umění a často opomíjený umělecký kontakt a spolupráci mezi Západem a Východem před pádem berlínské zdi. Její magisterská práce získala ocenění ředitelky a profesorky Courtauldu Deborah Swallow. Po tříleté stáži v Britském muzeu a roce v aukčním domě Sotheby’s dnes pracuje v prestižní soukromé galerii v Londýně a dál se věnuje akademické práci.

Eliška Zlatohlávková
Vystudovala dějiny umění na Ústavu pro dějiny umění FFUK v Praze (2010 magisterské studium, 2014 postgraduální studium). Zabývá se také uměním doby Rudolfa II.

 

Ředitelka rakouské Národní galerie Belvedere Agnès Husslein-Arco a ředitel Adolf Loos Apartment and Gallery na křtu publikace František Kupka: Soupis olejomaleb.