Josef Šíma – Jan Zrzavý: Obrazy ze slavných sbírek

Výstava Josef Šíma – Jan Zrzavý: Obrazy ze slavných sbírek
 
13. 2. – 24. 2. 2019
výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery v Mánesu
kurátoři: Vladimír Lekeš, Alena Havlíková
 
Dne 13. února 2019 zahájila Adolf Loos Apartment and Gallery ve své výstavní síni v pražském Mánesu jedinečnou výstavu s názvem Josef Šíma – Jan Zrzavý: Obrazy ze slavných sbírek.
Josef Šíma patřil k největším postavám, které určovaly podobu moderního umění 20. století a zaujímá v něm specifické a výlučné postavení. Jan Zrzavý byl jedním z nejvýznamnějších členů meziválečné české avantgardy. 
 
Vystavené obrazy pocházely z proslulých, většinou zahraničních  sbírek, jako například ze sbírky galeristy a sběratele Paula Facchettiho, který Šímu dlouhou dobu i zastupoval; jeho blízkých přátel z Paříže, básníka a kritika Jean Pierre Jouvea a básníka, spisovatele, dramatika Philippe Soupaulta; básníka Theo Herkela Florina, spisovatele a kritika Stanislava Šmatláka, spisovatelky Marty Železné – Davouze, klavíristy a skladatele Emila Gilelse, spisovatelky Jarmily Glazarové, spisovatele a scénáristy Oto Hofmana, ale i přímo ze sbírky Jana Zrzavého.
Jednalo se o neopakovatelnou příležitost shlédnout významné obrazy Josefa Šímy a Jana Zrzavého, neboť vystavená díla většinou nebyla v České republice veřejně vystavována.
 
Výstava byla částečně prodejní a přístupná ve výstavní síni Adolf Loos Apartment and Gallery v Mánesu 
od 13. 2. do 24. 2. 2019, Po – Ne 10:00 - 18:00. Vstupné zdarma.
 
Výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery v Mánesu
Masarykovo nábřeží 250/1
110 00 Praha 1
loos@aloos.cz