Kupka - Mucha v Expo 58 ART

VÝSTAVA IKONICKÝCH OBRAZŮ KUPKA – MUCHA v EXPO 58 ART

Srdečně děkujeme neuvěřitelným 18 000 návštěvníkům výstavy Kupka - Mucha, která probíhala pouhé tři týdny ve výstavní síni Expo 58 ART. Děkujeme za Vaši přízeň a těšíme se na další setkání!

Výstava se konala od 26. února do 20. března 2022 denně ve výstavní síni Expo 58 ART, Letenské sady 1500/80, Praha 7.

Jako volné připomenutí jediné společné výstavy Františka Kupky a Alfonse Muchy, která se konala v roce 1936 v Paříži, pod názvem F. Kupka, A. Mucha, v „Musée des Écoles Étrangéres Contemporaines“ v Jeu de Paume v Tuilerijských zahradách, pořádala galerie Adolf Loos Apartment and Gallery výstavu Kupka – Mucha ve výstavní síni Expo 58 ART v Letenských sadech v Praze.

Galerie touto jedinečnou výstavou oficiálně zahájila výstavní činnost ve své nové výstavní síni Expo 58 ART. Budova Expo 58 je považována za jednu z nejkrásnějších staveb světové architektury druhé poloviny 20. století, která se stala symbolem mezinárodního úspěchu československého umění a architektury. Objekt zapsaný na Listinu světového kulturního dědictví UNESCO, který obdržel na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu hlavní cenu (Zlatou hvězdu - Grand Prix) a dalších třináct ocenění, tak bude znovu otevřen veřejnosti.

Unikátní výstava představila více než osmdesát významných děl dvou českých malířů světového významu, Františka Kupky a Alfonse Muchy, kteří byli jedněmi z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění první poloviny 20. století. Většina obrazů byla zapůjčena ze soukromých sbírek z tuzemska a zahraničí, některá díla měli možnost návštěvníci vidět vůbec poprvé. Několik vystavených obrazů pocházelo z nejslavnější předválečné sbírky Františka Kupky, kterou vlastnil továrník, mecenáš umění a Kupkův nejbližší přítel a podporovatel, Jindřich Waldes. Představena byla i díla pocházející z proslulé sbírky významného pařížského galeristy Louise Carrého, který jako jediný Františka Kupku zastupoval (od roku 1951 do roku 1957). Dále byla vystavena díla původně ze sbírek manželky malíře paní Eugenie Kupkové, blízkého přítele A. P. Galiena, Jiřího Koláře a dalších významných sběratelů. Vystaveny byly společně vůbec poprvé jediné dvě sochy vytvořené Františkem Kupkou - bronzové busty jeho manželky Eugenie.

Hodnota vystavených děl přesáhla částku dvě a půl miliardy korun a jednalo se tak o nejdražší výstavu v České republice, kterou pořádala soukromá galerie. Jednalo se o neopakovatelnou možnost spatřit unikátní díla světového významu obou mistrů.