Hynek Martinec (*1980, Broumov)

Hynek Martinec (*1980, Broumov)

Hynek Martinec vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění v ateliéru Zdeňka Berana. Během studií se účastnil zahraničních studijních pobytů, nejprve na Middlesex University v Londýně a následně na Cooper Union v New Yorku. Po ukončení studia odešel do zahraničí. V letech 2005–2007 pobýval v Paříži. Od roku 2007 žije v Londýně, kde roku 2020 obdržel britské občanství. Hynek Martinec se zabývá hyperrealistickou malbou, se kterou sklízí mezinárodní úspěchy. V 2007 obdržel BP Young Artist Award pro umělce do 30 let a zároveň i BP Visitor Choice za portrét Zuzana in Paris studio (2006–2007). Obraz byl vybrán z celkem 1870 přihlášených umělců. Roku 2008 získal ocenění The Changing Faces v soutěži British National Portrait Gallery v Londýně za obraz Bagram in New York (2004) a BP Visitor Choice v National Scottish Portrait Gallery v Edinburghu. Účastnil se řady skupinových i samostatných výstav a jeho díla jsou součástí významných tuzemských i zahraničních sbírek od Národní galerie v Praze po British Museum v Londýně.

Hynek Martinec je pro střední a východní Evropu exkluzivně zastupován společností Adolf Loos Apartment and Gallery,
pro západní Evropu a zámoří ho zastupuje Gallery Parafin London.

Máte-li zájem o umělcova díla, kontaktujte nás na: loos@aloos.cz

Odkaz na reportáž ze dne 4.11.2020, Česká televize. 
Odkaz na reportáž ze dne 20.4.2019, Česká televize. 
Odkaz na reportáž ze dne 7.11.2018, Česká televize. 
Odkaz na reportáž ze dne 8.6. 2017, Česká televize.

 

Výstava: Iconic Works

Nationalmuseum, Stockholm, únor - květen, 2020 
Ateneum, Helsinki, červen - září, 2020

Na této skupinové výstavě byla k vidění díla současných nejvýznamnějších umělců. Hynek Martinec zde vystavoval společně s předními umělci jako je Jeff Koons, Gerhard Richter, Cindy Sherman, bratři Jake a Dinos Chapmanové a další.

 

Výstava Hynek Martinec: Cesta na Island

Termín: 27. 4. 2018 – 16. 9. 2018 
Místo konání: Šternberský palác 
Výstavu pořádá Národní galerie v Praze ve spolupráci s Galerií Rudolfinum.

Výstava Hynka Martince oslavuje přátelství současného umění se starými mistry.

Tři desítky maleb Hynka Martince vystavovala od 27. dubna do 26. srpna 2018 Národní galerie v Praze (Šternberský palác). Martinec ve svých dílech reaguje na díla velikánů starého umění. Jeho výstava vychází ze smyšlené historky o pokusu Kiliána Ignáce Dietzenhofera postavit na Islandu barokní katedrály.

„Soubor obrazů Hynka Martince je ilustrací fiktivního příběhu o snaze postavit v 18. století na Islandu barokní katedrálu. K její stavbě sice nikdy nedošlo, ale Národní galerie nyní vystavuje soubor obrazů určený pro její výzdobu,“ popisuje tajemný příběh výstavy kurátor Národní galerie v Praze Otto M. Urban.

„Hynek Martinec zvolil komprimovanou formu, kompozici sestavenou z výseků evokujících silné momenty barokních předloh. Jeho obrazy nejsou pouhým jevištěm pro exhibici malířské dovednosti. Jsou krokem směrem do historie k již existujícím vrcholům, které se zdají vlivem zduchovnění v čase nepřekonatelné, ale přesto v sobě obsahují potenciál dalšího rozvíjení,“ vysvětluje Petr Nedoma, ředitel Galerie Rudolfinum a kurátor výstavy.

Petr Nedoma (ředitel Galerie Rudolfinum) o Hynku Martincovi:
„Hynek Martinec, český malíř, jeden z absolventů ateliéru Zdeňka Berana na pražské AVU, jenž studoval krátce i na prestižní Cooper Union v New Yorku. Po ukončení školy odešel v roce 2005 do Paříže a následně do Londýna, kde je nyní už považován za umělce, který se přirozeným způsobem stal součástí britské scény. Pozornost na sebe upoutal několikanásobným umístěním v soutěži National Portrait Gallery v Londýně. V Česku se v souvislosti s britskou scénou poprvé výrazně představil na výstavě Beyond Reality. Expozicí jeho prací zahájila loni svou činnost galerie Parafin, v samém centru Londýna, vedená bývalým kurátorem Tate Modern. V říjnu a listopadu letošního roku měl Martinec zásadní přehlídku nejnovější tvorby ve Špálově galerii, kterou (k mému údivu) obsáhle a veskrze pozitivně recenzovala všechna podstatná média v Česku.“
(iHNED, 23. 12. 2015)

Jiří Fajt (generální ředitel Národní galerie) o Hynku Martincovi:
„V poslední době mě na české scéně zaujala zejména dvě jména, oba jsou to − a to nikoliv náhodou − představitelé tradičních výtvarných postupů, jimiž docilují fascinujících a nečekaných výsledků: Hynek Martinec, jehož vrstevnaté monochromní olejomalby nalézají inspirace v kompozicích starých mistrů, a Lukáš Karbus, jehož snové akvarelové krajiny nezapřou zalíbení v japonské estetice.“
(iHNED, 23. 12. 2015)

Vybraná díla
Whisper of the Candle, 2014, olej na plátně, 50 x 50 cm (PRODÁNO)
English Gothic, 2014, olej na plátně, 106 x 122 cm (PRODÁNO)
36, 2017, olej na plátně, 80 x 70 cm, (PRODÁNO)
Rembrandt's Hip, 2016, olej na plátně, 45 x 30 cm, (PRODÁNO)
Good Afternoon Mr. Martinec, 2016, olej na plátně, 250 x 170 cm, (PRODÁNO)
Study of Baroque (female head), 2016, tužka, olej a inkoust na papíře, 17 x 26 cm, (PRODÁNO)
Sigrun´s Bread (The New Romantic), 2015, olej na plátně, 40 x 55 cm, (PRODÁNO)